EnergetykaGaz.

Szefczovicz: Zniesienie barier handlowych przyspieszy współpracę UE i USA

Maroš Šefčovič, fot. flickr.com/europapont (CC BY 2.0)

Maroš Šefčovič, fot. flickr.com/europapont (CC BY 2.0)

– Jestem przekonany, że to dopiero początek i że USA wkrótce zwiększą swoje możliwości eksportowe. Gdyby Stany Zjednoczone zniosły swój system zezwoleń na eksport w kierunku UE, przyspieszyłoby to nawet istniejącą dynamikę – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz na uroczystym otwarciu terminalu eksportowego Cameron LNG w Luizjanie. W wydarzeniu wziął również udział prezydent USA Donald Trump.

– Kiedy zostałem wiceprzewodniczącym Komisji odpowiedzialnym za unię energetyczną w 2014 roku, zobowiązałem się, że kryzys gazowy się nigdy nie powtórzy. Dlatego bezpieczeństwo energetyczne jest na szczycie priorytetów moich i Komisji Europejskiej. Od tego czasu skupiliśmy się na dywersyfikacji źródeł gazu, upewniając się, że każdy kraj UE będzie miał dostęp do co najmniej trzech różnych dostawców – powiedział Szefczovicz.

Powiedział on, że KE  już na początku 2015 roku przyjęła Europejską strategię LNG, zainwestowano prawie 700 mln euro (790 mln USD) w odpowiednią infrastrukturę przesyłową i terminale. – Dzięki tym wysiłkom wkrótce każde państwo członkowskie UE będzie miało dostęp do mocy LNG – zapowiedział.

Szefczowicz przypomniał, że UE jest największym importerem gazu na świecie, a jej potrzeby w zakresie importu wzrosną w wyniku spadku własnej produkcji: – Nasza zdolność importowa LNG jest znacznie wyższa niż 200 mld m sześc. i będzie się jeszcze zwiększać w nadchodzących latach. Mamy już dobrze rozwinięte zdolności importowe LNG w jedenastu krajach UE. Nowe terminale zostały niedawno zbudowane na Litwie i w Polsce. Dodatkowe planowane są w Chorwacji, Grecji i Niemczech – mówił.

– Dwa lata temu przyjechałem na największe na świecie targi energetyczne „CERA week”, „gazowe Davos” w Houston. Promowałem tam nasze plany LNG i zaapelowałem do amerykańskiego przemysłu, aby zmienił swoją praktykę biznesową i przybył również do Europy ze swoim LNG. W Houston oświadczyłem, że jesteśmy otwarci na biznes.
Od tego czasu wiele się zmieniło i muszę powiedzieć, że ostatnie wydarzenia przekraczają nasze oczekiwania. Decydujący kamień milowy został ustalony podczas spotkania z przewodniczącym Komisji Junckerem w dniu 25 lipca zeszłego roku, gdy z prezydentem Trumpem zgodzili się, że LNG będzie w centrum naszej współpracy Od tego czasu eksport amerykańskiego LNG do UE wzrósł o 272 procent, a ponad jedna trzecia amerykańskiego LNG dociera do Europy! – mówił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

– Jestem przekonany, że to dopiero początek i że USA wkrótce zwiększą swoje możliwości eksportowe do ponad 120 mld m sześc. Gdyby Stany Zjednoczone zniosły swój system zezwoleń na eksport w kierunku UE, przyspieszyłoby to nawet istniejącą dynamikę. Mogę zapewnić, że do tej pory my, Europejczycy, ukończymy naszą infrastrukturę.
Otwarcie Cameron LNG będzie początkiem nowego rozdziału, w którym USA i UE jako najbliżsi sojusznicy dodadzą nowy, kluczowy aspekt do naszego silnego partnerstwa, a także poszerzą zakres naszego bezpieczeństwa i obrony, a współpraca w zakresie bezpieczeństwa energetycznego będzie stanowić tego ważny filar – mówił Szefczovicz.

– UE i USA mają najbardziej znaczące stosunki dwustronne na świecie, oparte na wspólnych wartościach i interesach. Mogę zapewnić, że Unia Europejska zobowiązała się do dalszego silnego partnerstwa z USA – zakończył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X