Szefczovicz: Nord Stream 2 nie zwiększy bezpieczeństwa energetycznego Europy

25 stycznia 2016, 08:15 Energetyka

W rozmowie z portalem EurActiv.com komisarz ds. energii Unii Europejskiej Marosz Szefczovicz odnosi się do projektu Nord Stream 2 kontestowanego przez Polskę i szereg krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jest on promowany przez Gazprom i spółki europejskie zaangażowane w konsorcjum na rzecz realizacji tej inwestycji.

– Czekamy na bardziej szczegółowe informacje na temat szlaku, wpływu na środowisko i kroków jakie mają zostać podjęte – ocenia Szefczovicz. – Mamy jednak całkiem jasne stanowisko odnośnie dużych projektów infrastrukturalnych w Europie. Muszą przynieść spójne rozwiązanie problemu bezpieczeństwa energetycznego UE, to znaczy dla wszystkich krajów członkowskich. Dlatego debata na temat znaczenia utrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę trwa. Poza tym, członkowie z Europy Południowej i Wschodniej podkreślają wagę zapewnienia ich bezpieczeństwa energetycznego. Ta debata jest raczej skomplikowana.

– Wolałbym spójnych rozwiązań, które uwzględniałyby utrzymanie tranzytu przez Ukrainę i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Europie Południowej i Wschodniej. Komisja prowadzi obecnie rozmowy z niemieckim regulatorem. Oczywiście debata o rozbudowie Nord Stream 2 ma wiele poziomów. Zobaczymy jak ona ewoluuje w przyszłości. Dla nas jest jasne, że prawo UE musi być w pełni przestrzegane. Jest także całkowicie jasne, że ten projekt nie może otrzymać finansowania z UE, bo nie widzimy jego wsparcia dla dywersyfikacji źródeł dostaw. Źródło i szlak są te same – mówi komisarz w rozmowie z EurActiv.com.

Pytany o to, czy Nord Stream 2 jest odpowiedzią na wyzwania wymienione przez niego, Marosz Szefczovicz odpowiada, że nie. – Z punktu widzenia tranzytu gazu, wierzymy, że potrzebna jest szersza dyskusja o tym, co byłoby optymalnym rozwiązaniem. Myślę, że wartościowa byłaby ocena ekspertów na temat najbardziej efektywnego szlaku transportowego do Europy, i ocena, które rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo UE jako całości.

– Pozytywny przykład rozmów trójstronnych z udziałem Komisji, ukraińskiego Naftogazu i Gazpromu pokazuje, że jest dobry potencjał współpracy z rosyjską firmą. Mam tylko nadzieję, że uda się go wykorzystać w przyszłości – mówił Szefczovicz, ale nie w kontekście Nord Stream 2, a współpracy przy tranzycie gazu przez terytorium Ukrainy.