EnergetykaEnergia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Szejnfeld: Nowy pakiet klimatyczny to deska ratunkowa dla Polski

Premier Ewa Kopacz wystąpiła dziś podczas murowania kamienia węgielnego pod nowym blokiem węglowym w Elektrowni Opole. – Po 2019 roku polski prąd nie zdrożeje dla odbiorców – powiedziała Premier RP. – Chcemy wykorzystać przy każdej nowej inwestycji jak najbardziej nowoczesne metody – dodała.

Pomimo krytyki ze strony części specjalistów, polski rząd broni ustaleń ostatniego szczytu klimatycznego Rady Europejskiej. Portal 300polityka.pl cytuje rozmowę polityków na ten temat z programu Kawa na ławę w TVN24.

– Szybko okaże się, że w tej sprawie ma rację Ziobro. To, co się wydarzyło na ostatnim szczycie, to kara śmierci dla polskiego górnictwa – ocenił Przemysław Wipler, poseł niezależny.

– To nie kara śmierci, tylko deska ratunku. My wywalczyliśmy deskę ratunku na 20 lat. Gdyby nie efekt negocjacji premier Kopacz, to za cztery lata stracilibyśmy wszystko. Wywalczyliśmy 40 mld złotych na polską energetykę. Wykorzystamy efekt negocjacji, by pomniejszyć koszty, by i tak zainwestować w energetykę. Podwyżek nie będzie – odpowiedział Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej.

– Podpis pod paktem jest Tuska z 2008 roku. Dziś wiarygodność premier Kopacz równa się zeru, bo to, co zostało podpisane oznacza w perspektywie kilku lat podwyżki cen energii. Alternatywą było tylko weto. My wyjdziemy z tego paktu, jak tylko dojdziemy do władzy – utrzymywał poseł Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Girzyński.

– Pierwszy sukces, wydłużenie prawa do darmowych emisji pojawiło się jeszcze przed szczytem, to była jedna z rekomendacji. Drugi sukces – 31 mld dla Polski za prawo handlowania emisjami. To nie tylko dla Polski, tylko 15 krajów. Trzeci sukces – 7,5 mld dla Polski na modernizację – nie dla Polski, tylko dla 9 krajów. Nie ma co straszyć Polaków podwyżkami, bo następny rząd uzna ten projekt za niewykonalny. Za 1,5 roku jedyną z opcji będzie opt-out – mówił Leszek Miller w TVN24.

Źródło: 300polityka.pl


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X