EnergetykaEnergia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Szejnfeld: Nowy pakiet klimatyczny to deska ratunkowa dla Polski

Premier Ewa Kopacz wystąpiła dziś podczas murowania kamienia węgielnego pod nowym blokiem węglowym w Elektrowni Opole. – Po 2019 roku polski prąd nie zdrożeje dla odbiorców – powiedziała Premier RP. – Chcemy wykorzystać przy każdej nowej inwestycji jak najbardziej nowoczesne metody – dodała.

Pomimo krytyki ze strony części specjalistów, polski rząd broni ustaleń ostatniego szczytu klimatycznego Rady Europejskiej. Portal 300polityka.pl cytuje rozmowę polityków na ten temat z programu Kawa na ławę w TVN24.

– Szybko okaże się, że w tej sprawie ma rację Ziobro. To, co się wydarzyło na ostatnim szczycie, to kara śmierci dla polskiego górnictwa – ocenił Przemysław Wipler, poseł niezależny.

– To nie kara śmierci, tylko deska ratunku. My wywalczyliśmy deskę ratunku na 20 lat. Gdyby nie efekt negocjacji premier Kopacz, to za cztery lata stracilibyśmy wszystko. Wywalczyliśmy 40 mld złotych na polską energetykę. Wykorzystamy efekt negocjacji, by pomniejszyć koszty, by i tak zainwestować w energetykę. Podwyżek nie będzie – odpowiedział Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej.

– Podpis pod paktem jest Tuska z 2008 roku. Dziś wiarygodność premier Kopacz równa się zeru, bo to, co zostało podpisane oznacza w perspektywie kilku lat podwyżki cen energii. Alternatywą było tylko weto. My wyjdziemy z tego paktu, jak tylko dojdziemy do władzy – utrzymywał poseł Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Girzyński.

– Pierwszy sukces, wydłużenie prawa do darmowych emisji pojawiło się jeszcze przed szczytem, to była jedna z rekomendacji. Drugi sukces – 31 mld dla Polski za prawo handlowania emisjami. To nie tylko dla Polski, tylko 15 krajów. Trzeci sukces – 7,5 mld dla Polski na modernizację – nie dla Polski, tylko dla 9 krajów. Nie ma co straszyć Polaków podwyżkami, bo następny rząd uzna ten projekt za niewykonalny. Za 1,5 roku jedyną z opcji będzie opt-out – mówił Leszek Miller w TVN24.

Źródło: 300polityka.pl


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X