Szewczowicz: Kaspijski gaz dla Europy do końca dekady

2 lutego 2015, 10:30 Energetyka

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczowicz podczas piątkowego spotkania się z posłami z komisji ds. energii (ITRE) i środowiska (ENVI) zapowiedział, że ostateczny tekst dotyczący unii energetycznej zostanie zaprezentowany pod koniec lutego.

Gazociągi Korytarza Południowego, BP

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczowicz spotkał się z posłami z komisji ds. energii (ITRE) i środowiska (ENVI), by przedstawić swoje plany wobec unii energetycznej i wyzwań stojących przed UE.

Szefczowicz poinformował, że ostateczny tekst dotyczący unii energetycznej zostanie zaprezentowany pod koniec lutego i będzie zawierał pozycję negocjacyjną UE na rozmowy o nowej umowie klimatycznej w Paryżu.

Pod koniec spotkania przewodniczący komisji ds. energii (ITRE) Jerzy Buzek (EPP) zauważył, że “wdrożenie istniejących już zapisów prawnych przez państwa członkowskie będzie najważniejszym zadaniem w najbliższej przyszłości”. Szefczowicz dodał, że musimy być również dużo bardziej rygorystyczni w monitorowaniu tej kwestii.
Jednocześnie Szefczowicz podkreślał konieczność dywersyfikacji zarówno źródeł, jak i sposobów dostaw gazu, wspominając o złożach w rejonie Morza Kaspijskiego oraz rozwoju tego sektora w basenie Morza Śródziemnego.

– Rozważamy pomysł na wspólne zakupy gazu w UE. Ale tylko na zasadzie dobrowolności. Pierwsze dostawy gazu “korytarzem południowym” z rejonu kaspijskiego do Europy zaczną się przed końcem tej dekady – powiedział Szefczowicz w rozmowie z Wyborczą.biz.

Źródło: CIRE.PL