Kolejny szpieg Rosji zatrzymany w Polsce miał się przyglądać infrastrukturze krytycznej

30 czerwca 2023, 09:45 Alert

Polskie służby zatrzymały obywatela Rosji, który miał działać na terenie Polski i współpracować z obcym wywiadem. Według informacji Polskiej Agencji Prasowej, miał on realizować zadania polegające m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej w kilku województwach.

Polska Agencja Prasowa (PAP) podaje, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymała kolejną osobę, która na terenie Polski miała brać udział w działaniach siatki szpiegowskiej pracującej na rzecz Rosji.

– Rosyjscy szpiedzy wpadają jeden po drugim! Kolejny sukces śledczych Prokuratury Krajowej i ABW. Schwytano szpiega, który działał pod płaszczykiem sportowca. Rosjanin był zawodnikiem 1-ligowego klubu. To już 14 zatrzymany członek rozpracowanej przez nas siatki szpiegowskiej. Dziękuję prokuratorom i funkcjonariuszom ABW za zaangażowanie w obronie Ojczyzny! — poinformował Zbigniew Ziobro na Twitterze.

Biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych i dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformowały, że do zatrzymania sportowca podejrzewanego o szpiegostwo doszło na terenie województwa śląskiego 11 czerwca. – Zatrzymany to obywatel Rosji i zawodowy sportowiec pierwszoligowego klubu hokeja. Na rzecz obcego wywiadu realizował na terenie Polski zlecone zadania polegające m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej w kilku województwach – komunikuje biuro ministra, cytowane przez PAP.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że prokurator zarzucił mężczyźnie udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz działanie na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej. Za takie czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sukces czy kropla w morzu potrzeb?

O tym, jak można interpretować tego typu informacje w kwietniowej rozmowie opowiedział nam płk. Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu. – Fakt zatrzymania nic nie znaczy. Jeżeli nie dowiemy się co ta osoba robiła, to informacja o jej zatrzymaniu jest bezwartościowa dla opinii publicznej. Robienie zdjęć infrastruktury energetycznej nie jest szczególnie cenną informacją dla wywiadu, szkody dla państwa polskiego są relatywnie niewielkie, choć rzecz jasna dobrze, że osoba taka została zneutralizowana. Inna sprawa to fakt, że zatrzymanie osoby fotografującej obiekty nie wymaga wielkich nakładów pracy i wyrafinowanych metod pracy operacyjnej – podkreśla.

– Istotą nowoczesnego kontrwywiadu nie jest zatrzymywanie ludzi. Wyłapywanie szpiegów jest tylko jedną z form neutralizowania zagrożenia szpiegostwa i to nie najbardziej pożądaną. Istotą działań kontrwywiadu jest metodyczne i systematyczne rozpoznawanie działań obcych służb wywiadowczych w naszym kraju, wymierzonych w strategiczne interesy oraz neutralizowanie ich przy użyciu całej palety metod i środków. Jednak dużo ważniejsze niż aresztowanie szpiega jest stworzenie warunków do wykorzystania wiedzy takiego człowieka na temat jego metod i form pracy oraz umożliwiającej rozpoznanie całej struktury oraz konkretnych celów organizacji, w ramach której działa. Nie każde zatrzymanie jest więc sukcesem, a informowanie o tym często uniemożliwia dalsze rozpracowywanie innych służb. Jeśli więc już zapadnie, najczęściej na szczeblu politycznym, decyzja o upublicznieniu tego faktu, to należy z niego wycisnąć jak największy efekt, w tym przypadku odstraszający i prewencyjny. A to wymaga znacznie bardziej przemyślanej polityki informacyjnej, wykraczającej poza suchy komunikat, że ktoś, gdzieś, został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa – tłumaczy płk. Grzegorz Małecki w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Nie pierwszy, nie ostatni

Rosjanin to kolejna osoba zidentyfikowana jako współpracownik obcych służb. 18 sierpnia 2022 roku ABW dokonała zatrzymania mężczyzny, który wyraził gotowość do współpracy z rosyjskim wywiadem. Pierwszego marca 2023 roku na podstawie informacji kontrwywiadu wojskowego zatrzymano kolejnego, pracującego na rzecz białoruskich służb specjalnych. Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku polskie służby zatrzymały już ponad 20 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskim lub białoruskim wywiadem.

Polska Agencja Prasowa / Onet / Jędrzej Stachura

Małecki: Służby na Zachodzie mają środki na odpór wpływów Chin i Rosji. Polska – nie (ROZMOWA)