Badanie: Większość studentów używa narzędzi sztucznej inteligencji do nauki

21 października 2023, 07:00 Alert

Co trzeci student spędza przed smartfonem ponad pięć godzin dziennie, dwie trzecie z nich chce wykorzystywać sztuczną inteligencję (AI) do nauki. Takie wnioski płyną z najnowszego badania Digital Care, firmy oferującej usługi dla urządzeń mobilnych na każdym etapie ich życia.

smartfon Źródło: freepik
Źródło: freepik

Aktywny użytkownik urządzeń mobilnych, zaintrygowany możliwościami AI – to krótki opis studenta wyłaniający się z najnowszego badania Digital Care. 76 procent uczniów szkół wyższych używa swojego telefonu przynajmniej 3 godziny dziennie, z czego 1/3 powyżej 5 godzin. Do nauki wykorzystują przede wszystkim smartfony i laptopy. Chcą aktywnie korzystać ze sztucznej inteligencji i większość postrzega ją pozytywnie. Co jeszcze dane mówią o studentach?

Początek roku akademickiego to idealny czas, by przyjrzeć się, jak szeroko pojęta technologia – elektronika czy coraz bardziej zaawansowane narzędzia oparte na sztucznej inteligencji – wpływa na sposób funkcjonowania i kształcenia obecnych studentów. By to sprawdzić, dostawca usług dla urządzeń mobilnych, firma Digital Care, postanowił zapytać o zdanie uczniów państwowych oraz niepublicznych uczelni wyższych. Z danych wynika, że młodzi dorośli wiele godzin spędzają ze smartfonem w dłoni, ale także chcą korzystać z najnowszych osiągnięć sztucznej inteligencji, by uczyć się jeszcze efektywniej.

Źródło: Digital Care

Źródło: Digital Care

Smartfon w centrum uwagi

Badanie pokazuje, że smartfon jest kluczowym urządzeniem dla studentów. Niektórzy używają go nawet przez większość dnia. 44 procent ankietowanych wskazało, że poświęca mu od 3 do 5 godzin, a co trzeci nawet ponad 5. Jedynie ¼ ankietowanych deklaruje krótsze korzystanie z telefonu.

Studenci za pośrednictwem smartfona przede wszystkim słuchają muzyki, używają aplikacji do komunikacji oraz zarządzają swoimi finansami. Takie odpowiedzi wskazało ponad 85 procent osób. Rzadziej grają w gry, oglądają filmy i seriale czy korzystają z rozwiązań do organizacji pracy.

Nauka w stylu mobile

Z danych wynika, że 97 procent studentów do nauki używa urządzeń elektronicznych. Najchętniej korzystają oni z laptopów (94 procent) i smartfonów (90 procent), a rzadziej sięgają po pozostałe sprzęty. Co trzeci student korzysta z tabletu, a jedynie co czwarty z komputera stacjonarnego.

– Widzimy, że studenci w kontekście elektroniki cenią sobie wygodę, swobodę i mobilność. Nie tylko mając na uwadze same urządzenia, ale także związane z nimi usługi. Niemal 60 procent studentów jest zainteresowanych skorzystaniem z wynajmu urządzeń mobilnych na uczelniach, głównie tabletów i laptopów, w modelu semestralnym lub rocznym. Możliwość wypożyczenia sprzętu mobilnego poprzez uczelnię pozytywnie ocenia aż 75 procent ankietowanych. To ciekawe dane mogące prognozować nowy trend wśród młodych dorosłych – opowiada Anna Kozłowska-Pietraszko, Corporate Communication Director, Digital Care.

Sztuczna inteligencja na topie

Firma Digital Care w swoim badaniu dużo miejsca poświęciła również sprawdzeniu nastrojów studentów dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji w nauce. Użycie AI w procesie kształcenia pozytywnie postrzega 60 procent ankietowanych.

68 procent uczniów szkół wyższych będzie używać narzędzi opartych na AI. Tym samym okazuje się, że więcej osób deklaruje wykorzystanie sztucznej inteligencji, niż dobrze ocenia takie rozwiązania.

Studenci zamierzają za pomocą AI tłumaczyć teksty, organizować swoją pracę, a także tworzyć prezentacje. Takie odpowiedzi wskazało 50 procent ankietowanych.
Nowymi narzędziami chcą się także wspomagać przy odrabianiu zadań domowych (38 procent), i prac zaliczeniowych (34 procent). Co piąty student planuje przy wsparciu sztucznej inteligencji napisać pracę dyplomową – licencjacką, inżynierską bądź magisterską.

– Przed szerokim wykorzystywaniem sztucznej inteligencji warto zweryfikować, czy uczelnia, na której studiujemy, wprowadziła regulacje i zasady dotyczące wspomagania się AI w procesie nauki. Nasze badanie pokazało, że niemal 50 procent studentów nie zna odpowiedzi na to pytanie – dodaje Anna Kozłowska-Pietraszko.

Studenci chcą coraz lepiej poznawać nowe narzędzia oparte o machine learning – niekoniecznie w czasie wolnym. 74 procent ankietowanych wskazało, że chce rozwijać swoje kompetencje w zakresie korzystania ze sztucznej inteligencji w ramach zajęć na uczelni.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 28-30.09 za pośrednictwem platformy Omnisurv by IQS, na próbie 500 studentów w wieku 19-35 lat.

Digital Care to jeden z największych dostawców usług dla urządzeń mobilnych na rynku polskim, działający od 2012 roku. Współpracuje z operatorami telefonii komórkowej, producentami urządzeń mobilnych oraz ich dystrybutorami, zapewniając klientom lepsze wybory w zakresie technologii oraz kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju. Digital Care oferuje swoje usługi na 4 kontynentach – w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Do tej pory z usług firmy skorzystało już blisko 8 milionów klientów.

Źródło: Digital Care

Opracował Jędrzej Stachura

Świątkowska: Polska jest liderem cyberbezpieczeństwa, ale musi być czujna (ROZMOWA)