Naukowcy z Zurychu opracowują nowe falowniki, które mają w przyszłości umożliwić organizację i częstotliwości przesyłu energii elektrycznej w sieci. Jest to szczególnie ważne w przypadku spadków napięcia lub zwarć, które występują wraz z coraz większym udziałem produkcji OZE w systemach energetycznych. Wiele systemów przesyłowych wyłącza się w takich przypadkach, co osłabia i destabilizuje sieć.
— Dzięki naszemu systemowi sterowania falownik pozostaje aktywny i stabilny nawet w przypadku awarii sieci – wyjaśniał profesor Florian Dörfler z politechniki w Zurychu dla niemieckiego tygodnika Focus — Energia nadal płynie, a częstotliwość pozostaje w swoim rytmie. To pomaga nie tylko zapobiegać przerwom w dostawie prądu, ale także całej transformacji energetycznej – dodaje.
Politechnika w Zurychu pracuje od 15 lat w celu znalezienia rozwiązania głównego problemu sieci przesyłowych w obliczu transformacji energetycznej. Dotychczas częstotliwości i tym samym stabilność sieci była gwarantowana przez dużych producentów energii elektrycznej, takich jak konwencjonalne elektrownie. Wraz ze wzrostem udziału OZE w sieci dochodzi do niestabilności i tendencji narażających się na lokalne lub większe awarie.
Focus / Aleksandra Fedorska
Nadprodukcja energii prowadzi do spadku cen prądu na europejskich giełdach