Szwajcarzy chcą przejąć Russnieft

17 marca 2015, 10:26 Alert

(Wedomosti/Interfax/Patrycja Rapacka)

Glencore, szwajcarski trader surowcowy, wystąpił do Rosyjskiej Federalnej Antymonopolowej Służby (ФАС) o możliwość przejęcia 49 % akcji Russnieftu.

Glencore pomógł biznesmenowi Michaiłowi Gucierijewowi założenie naftowej spółki w 2000 r. poprzez m.in. udzielenie dużych kredytów pod zastaw udziałów w Russniefcie, któremu nie udało się oddać długów według umowy. Szwajcarska firma otrzyma akcje w zamian za spłatę długów, którymi jest obciążony Russnieft. Gucierijew spłacił już około 1 mld $ długu, pozostało około 900 mln $ wierzytelności względem Glencore. Firmy ustaliły, że wykup akcji będzie formą spłaty zadłużenia.

„Za naszym pośrednictwem Rambero Holding AG stara się o wykup  49 % akcji Russnieftu” – powiadomiono Interfax. Anonimowe źródło, które ma bezpośrednią styczność z realizowaną  transakcją, uściśliło, że Rambero jest podmiotem powiązanym z Glencore.

Wcześniej przedstawiciel Rady Nadzorczej oraz Prezes Russneftu, Michaił Gucierijew powiadomił w wywiadzie dla telekanału Rossiya24, że Glencore otrzyma 49% Russnieftu. Pozostałe 51 % pozostanie u Gucierijewa.

Aktualnie trwają pracę nad przekazaniem traderowi akcji rosyjskiej kampanii naftowej Russnieft. „Obecnie pozyskujemy pozwolenie od Federalnej Antymonopolowej Służby – wszystkie spółki-córki będą konwertowane w strukturę spółki-matki, umowa podpisuje się, obecnie finalizujemy porozumienie. Glencore po oświadczeniu Gucerijewa potwierdziła zamiar otrzymania 49 % akcji towarzystwa holdingowego Russnieft

Glencore posiada już około 40-49 % udziałów w akcjonariacie spółek-córek Russnieftu. Szwajcarska firma to jedna z największych, która specjalizuje się w dystrybucji surowców mineralnych. Działalność ogranicza się do branży energetycznej, agronomicznej i metalurgicznej. Uważa się, że posiada jeden z najlepszych wywiadów gospodarczych na świecie.  Obecnie działa już w 30 krajach, m.in. w Polsce, w której jest liderem w branży zbóż i rzepaku.