Rząd Szwecji odmówił zgody na budowę gigantycznej farmy wiatrowej firmie Blekinge Offshore AB w Hanöbukten u wybrzeży kraju. Decyzję podjęto po analizie systemu bezpieczeństwa. Farma wiatrowa mogłaby w przyszłości utrudnić ochronę wybrzeży kraju.
Rząd uznał, że zaproponowana lokalizacja morskiej farmy wiatrowej leży w strategicznym obszarze dla wojska, który wykorzystywany jest jako teren ćwiczeń dla Sił Zbrojnych. Firma Blekinge Offshore AB złożyła wniosek o pozwolenie na budowę i eksploatację farmy wiatrowej do szwedzkiego ministerstwa środowiska. Dotyczył on budowy 350 lub 700 turbin zainstalowanych na obszarze około 200 kilometrów kwadratowych u wybrzeży Szwecji.
Firma mimo niekorzystniej rekomendacji liczyła, że po zmniejszeniu projektu do 350 turbin zostanie on zaakceptowany jako kompromisowe rozwiązanie. Przekonuje, że projekt pomógłby pomóc Szwecji w osiągnięciu celu wytwarzania 100 procent energii ze źródeł odnawialnych do 2040 roku. Zdaniem firmy jest to możliwe bez zagrożenia dla planów obronnym kraju. Opinia ministerstwa środowiska jest jednak jednoznaczna.
– Parlament wyraził się jasno, że Szwecja chce dążyć do zwiększenia bezpieczeństwa kraju. Hanöbukten jest jednym ze strategicznie ważnych obszarów obrony. Rząd rozważył tę kwestię dokładnie i doszedł do wniosku, że w tym przypadku nie jest możliwe łączenie działalności obronnej z budową morskich farm wiatrowych – powiedziała Minister Środowiska Szwecji Karolina Skog, członkini Partii Zielonych.
Firma zakładała, że farma wiatrowa wytworzyć do ośmiu terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, obejmujących około 5 procent całkowitych potrzeb energetycznych kraju. Obszar ten znajduje się w odległości około dziesięciu kilometrów na południe od Tarno w Karlshamn od lokalizacji, w której miała powstać baza zaopatrzeniowa dla budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. Po namowach ministerstwa obrony narodowej oraz szefowej szwedzkiej dyplomacji władze gminy Karlshamn zakomunikowały, że póki co nie podpiszą umowy z konsorcjum Nord Stream 2 AG, a podjęcie decyzji w tej sprawie odłożono do przyszłego roku.
Offshore Wind/BiznesAlert.pl