Szwecja chce odkryć prawdę o sabotażu Nord Stream 1 i 2 do jesieni

15 czerwca 2023, 06:00 Alert

Prokurator prowadzący szwedzkie śledztwo w sprawie sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2 powiedział, że jego kraj chciałby ustalić kto stoi za tym incydentem do jesieni stawiając akty oskarżenia. Zachód podejrzewa Rosję, a Rosjanie oskarżają Zachód, ostatnio głównie Ukrainę.

Zniszczenia Nord Stream 2 na wodach Danii. Fot. TVP2 Bornholm.
Zniszczenia Nord Stream 2 na wodach Danii. Fot. TVP2 Bornholm.

Mats Ljungqvist odpowiedzialny za szwedzkie śledztwo w sprawie sabotażu Nord Stream 1 i 2 powiedział szwedzkiemu radio publicznemu, że spotkał się ze swym niemieckim odpowiednikiem i pracują nad szczegółami, o których nie chciał mówić. – Mam nadzieję, że chocaż tej jesieni będziemy mogli podjąć decyzję w odniesieniu do aktów oskarżenia, przynajmniej taka jest teraz ambicja – powiedział. – Myślę, że w rzeczywistości z czasem ta informacja wyjdzie na jaw – dodał, mówiąc o sprawcach sabotażu. Ljungqvist potwierdził, że główna hipoteza to sabotaż zorganizowany lub wspierany przez państwo. – Myślę, że ta hipoteza została wzmocniona w toku śledztwa – powiedział.

Media niemieckie i amerykańskie spekulują na temat udziału grupy Ukraińców (do której wcześniej zaliczani byli „proukraińscy Rosjanie) mającej zorganizować sabotaż z terytorium Polski z użyciem jachtu Andromeda wynajętego przez fałszywe biuro turystyczne z warszawskiego Powiśla. Rosjanie podchwytują te spekulacje, choć wcześniej oskarżali brytyjski wywiad MI6 i amerykańską Centralną Agencję Wywiadowczą. Politycy państw zachodnich niedługo po zdarzeniu sugerowali, że mogli za nim stać Rosjanie. Zrobił to między innymi premier RP Mateusz Morawiecki.

Śledztwa toczą się w Danii, Niemczech, Szwecji oraz Polsce. Rzeczpospolita ustaliła, że polskie śledztwo nie potwierdza wersji z udziałem jachtu Andromeda.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Sawicki: PKN Orlen składa wniosek o przejęcie Lotosu. Co zbada Bruksela?