(Uawire/Piotr Stępiński/Bartłomiej Sawicki)
W odpowiedzi na zgłaszane przez rosyjskiego ministra Spraw Zagranicznych Siergieja Ławrowa komentarze dotyczące możliwego wstąpienia Szwecji do NATO, szwedzki premier Stefan Löfven podkreślił, że Sztokholm nie potrzebuje opinii Moskwy przy podjęciu decyzji. Szwecja kontynuuje swoją bliską kooperację z NATO w sektorze bezpieczeństwa, uwzględniając w planach także obszar Morza Bałtyckiego.
Löfven zauważył, że wypowiedź Ławrowa była ,,całkowicie niepotrzebna” podkreślając, że nikt nie jest zainteresowany opinią Moskwy w tej sprawie.
– W Szwecji sami podejmujemy decyzje odnośnie polityki obronnej i bezpieczeństwa. W związku z tym oczekujemy względem siebie szacunku, tak jak my szanujemy decyzje innych państw – powiedział cytowany przez lokalne media szwedzki premier. Zdaniem Löfvena, status państwa neutralnego, jakim dysponuje Szwecja, do tej pory dobrze służył i dalej będzie służyć Sztokholmowi. – Wielokrotnie o tym mówiliśmy i Moskwa bardzo dobrze sobie z tego zdawała sprawę – powiedział szwedzki premier.
W czwartek 28 kwietnia w rozmowie z gazetą „Dagens Nyheter”, szef rosyjskiego MSZ Sergiej Ławrow stwierdził, że na możliwe przystąpienie Szwecji do NATO Kreml odpowie poprzez podjęcie wojskowo-technicznych działań w swoich północnych granicach. Jednocześnie dodał, że Rosja nie postrzega przystąpienia Szwecji do NATO jako cios wymierzony w Moskwę.
W ubiegłym tygodniu w Sztokholmie przebywał zastępca sekretarza Obrony USA, Robert Work, który spotkał się z przedstawicielami ministerstw obrony pięciu krajów nordyckich: Islandii, Norwegii, Danii Szwecji i Finlandii oraz Państw Bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii.W oświadczeniu po zakończonych rozmowach Work podkreślił, że NATO będzie intensyfikować współpracę i ćwiczenia wojskowe prowadzone ze Szwecją i Finlandią. Kluczową dla bezpieczeństwa Szwecji jest bałtycka wyspa Gotlandia, która ma stać się także bazą sprzętową dla budowy w jej bliskim sąsiedztwie, gazociągu Nord Stream 2.
– USA bardzo poważnie traktują zagrożenia dla bezpieczeństwa szwedzkiej wyspy Gotlandia – powiedział zastępca sekretarza obrony USA. Podkreślił on, że ramach rozszerzonego partnerstwa NATO, ściśle współpracujemy ze Szwecją. Zaznaczył on jednak jasno, że współpraca Szwecji i USA nie obejmuje gwarancji obronnych lub odpowiedników artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego.