Szwedzi dostarczą Polsce dwa okręty rozpoznania elektronicznego

25 listopada 2022, 17:15 Alert

Szwedzki koncern SAAB podpisał z Agencją Uzbrojenia kontrakt na dostawę dwóch okrętów rozpoznania redioelektronicznego (SIGINT). Dostawa okrętów planowana jest na 2027 rok. 

Okręt rozpoznania SIGINT fot SAAB

Wartość kontraktu sięga 620 mln euro. Okręty te wejdą w skład Marynarki Wojennej i będą pełnić role okrętów rozpoznania radioelektronicznego. Okręty tego typu służą do przechwytywania sygnałów radarowych, łączności i ich rozpoznania. Saab będzie głównym wykonawcą, projektując i produkując oba okręty, włączając w to integrację zaawansowanych systemów misji. Obie jednostki zostaną zbudowane przez podwykonawcę Remontowa Shipbuilding SA w Polsce.

– Jesteśmy dumni, że Polska wybrała firmę Saab na partnera w zakresie okrętowych systemów rozpoznania marynarki wojennej. Wniesiemy wkład w postaci naszych możliwości, budując zaawansowane platformy z wiodącymi na świecie czujnikami, w pełni integrując kompletne systemy misji, w których mamy wieloletnie doświadczenie – powiedział prezes i dyrektor generalny Saaba Mikael Johansson.

Umowa ma wejść w fazę realizacji po spełnieniu określonych warunków finansowych do końca 2022 roku – informuje SAAB.

Umowa na dostawę dwóch okrętów rozpoznania podpisana jest w ramach realizacji programu Delfin. Program Delfin zakłada pozyskanie dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego, które zastąpić mają w służbie dwa dotychczas użytkowane w tym celu okręty: ORP Nawigator i ORP Hydrograf, oba projektu 863.

SAAB/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Polska potrzebuje Marynarki Wojennej do obrony elektrowni jądrowej (ANALIZA)