Szwedzki fundusz sprzedaje udziały w Gazpromie przez odwierty w Arktyce

19 czerwca 2017, 14:00 Alert

Największy fundusz emerytalny w Szwecji AP7 zbył swoje udziały w sześciu spółkach, w tym również w Gazpromie. Zdaniem funduszu wspomniane podmioty naruszają podpisane w Paryżu porozumienie klimatyczne.

fot. Gazprom

W opublikowanym w miniony piątek oświadczeniu AP7 poinformował, że pozbył się akcji również w kanadyjskiej spółce TransCanada i w amerykańskich spółkach: ExxonMobil, Entergy, Southern Corp. oraz Westar.

W dokumencie stwierdzono, że amerykańskie spółki walczą przeciwko wprowadzeniu w USA prawodawstwa dotyczącego ochrony klimatu, a kanadyjska firma budowała duże rurociągi w Ameryce Północnej. Jeżeli chodzi o Gazprom, to pretensje funduszu dotyczą odwiertów, jakie rosyjski koncern realizuje w Arktyce.

AP7 posiadał 0,07 procent udziałów w Gazpromie.

Rosyjska spółka nie odpowiedziała na pytanie Reutersa o decyzję szwedzkiego funduszu. Z kolei ExxonMobil stwierdził, że nie zgadza się z działaniami AP7, który nie poinformował go o kryteriach oceny jego działalności. Entergy wyraziło żal z powodu decyzji szwedzkiego funduszu emerytalnego, twierdząc, że podjęcie takiego kroku było nieuzasadnione.

Reuters/Piotr Stępiński