Szwedzkie wojsko chce blokady Nord Stream 2

14 listopada 2016, 06:00 Alert
Nord Stream
Nord Stream AG

Szwedzkie Ministerstwo Obrony zabiega, aby rząd w Sztokholmie uniemożliwił wykorzystanie portu Slite na Gotlandii i Karlshamn przez rosyjski Gazpromowi, który planował uruchomić w szwedzkich portach centra magazynowe i serwisowe potrzebne przy budowie kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

Jak przypomina szwedzki dziennik Svenska Dagbladet, władze Karlshamn oraz Slite uznają zawarcie umowy o współpracy przy budowie Nord Stream 2 za szanse na stworzenie nowych miejsc pracy oraz źródło dodatkowych dochodów sięgających 50 mln szwedzkich koron. Wojsko ma apelować o zrekompensowanie tych środków przez rząd.

Szwecja rozważa zakaz wykorzystania jej portów przez Nord Stream 2

„Nord Stream 2  może posłużyć do działań wrogich Szwecji”

Według Svenska Dagbladet, w miniony czwartek na posiedzeniu komisji parlamentarnej wojskowi przedstawili  wnioski dotyczące projektu Nord Stream 2. Zdaniem mundurowych dodatkowa infrastruktura rosyjska na Bałtyku zwiększa obawy o morską aktywność wojsk rosyjskich. Obawiają się oni także, że infrastruktura portów może posłużyć do ataku. Spotkanie odbyło się na prośbę Ministerstwa Przemysłu i miało charakter tajny, a związane było z wnioskiem o zgodę na budowę Nord Stream 2 złożonym we wrześniu przez spółkę Nord Stream 2 AG.

Nord Stream może posłużyć Rosji do ataku na Szwecję

Jak pisze szwedzka gazeta, obecny na posiedzeniu gen. Dennis Gylle zauważył, że w gazociągu, który będzie przebiegał w pobliżu Szwecji mogą zostać zainstalowane urządzenia do podsłuchu, które będą wykorzystywane przez rosyjską armię. Rosjanie będą mogli w ten sposób przechwycić poufne informacje.

„Państwo powinno wypłacić rekompensaty”

Przewodniczący komisji obrony Allan Widman zasugerował, że rozwiązaniem mogłyby być rządowe rekompensaty dla Karlshamn i Gotlandii z tytułu utraconego dochodu ze współpracy przy Nord Stream 2, w przypadku jej odrzucenia. -Siły zbrojne są jedną ze stron, która wyraża swoją opinie na temat złożonego wniosku – powiedziała szwedzka minister spraw zagranicznych Margot Wallström, komentując publikację gazety. Według niej rząd dyskutuje o na ten temat z różnymi podmiotami, w tym z zainteresowanymi samorządami.

Krytycznie wobec Nord Stream 2 wypowiada się m.in. członkini szwedzkiego parlamentu Annicka Engblom z Karlskrony. – To jest absolutnie szalony pomysł, aby zezwolić Rosji na prowadzenie inwestycji w pobliżu naszych baz wojskowych, lotniczej i morskiej, w Blekinge i na Gotlandii – mówiła z rozmowie z portalem Sydöstran Engblom.

Apel do samorządów Szwecji o zablokowanie Nord Stream 2

Sydöstran/Svenska Dagbladet/Bartłomiej Sawicki