Zobacz najgłębszy szyb górniczy w Polsce (WIDEO)

17 lipca 2023, 07:20 Energetyka

KGHM i PeBeka dokonało zbicia w ZG-Rudna, którą połączono z najgłębszym szybem kopalniany w Polsce GG-1 o głębokości 1348 metrów. Zarządy obu spółek odsłoniły tablicę pamiątkową. Na miejscu była redakcja BiznesAlert.pl.

Kopalnia Rudna. Źródło: KGHM
Kopalnia Rudna. Źródło: KGHM

– Szyb GG-1 to przede wszystkim otwarcie się na złoże dla kopalni Rudna i kopalni Polkowice Sierożowice. Poza celem biznesowym jest to inwestycja ważna dlatego, że pozwala nam znacząco polepszyć warunki pracy naszych pracowników. Wpłynąć na efektywność, ale także na warunki pracy. Tu na dole, szczególnie w kopalni Rudna, warunki są bardzo trudne. Temperatura pierwotna skały wynosi 50 stopni Celsjusza. Dopływ świeżego powietrzna umożliwia podniesienie jakości pracy, a także skróci drogę transportu powietrza, materiałów jak i samych pracowników do tych złóż. To jest inwestycja ważna dla przyszłości KGHM, ale też dla naszych pracowników – powiedział prezes KGHM, Tomasz Zdzikot podczas konferencji prasowej, która odbyła się 1348 metrów pod ziemią.

– Poniesione nakłady inwestycyjne to ponad miliard złotych. Inwestycja jeszcze w całości się nie zakończyła i pewnie pochłonie dodatkowe kilkaset milionów złotych. Jeżeli będziemy w stanie zachować stabilność produkcji miedzi z aktywów krajowych przez najbliższe 30 lat to znaczy że jest to inwestycja strategiczna. To naprawdę ma ogromne znaczenie. Te złoża mają zawartość 2.4 procent. Dla porównania zawartość miedzi w kopalni Sierra Gorda w Chile to 0.4 procent. To jest przyszłość naszej firmy – dodał prezes Zdzikot.

Poniżej prezentujemy wideo z tego wydarzenia:

Zobacz jedną z największych inwestycji branży chemicznej w Europie (WIDEO)