Zobacz jedną z największych inwestycji branży chemicznej w Europie (WIDEO)

13 lipca 2023, 07:20 Chemia

Grupa Azoty, największy koncern chemiczny w Polsce, wystartował z produkcją polipropylenu w Polimerach Police. To jedna z największych inwestycji branży chemicznej w Europie.

Polimery Police. Fot. Grupa Azoty
Polimery Police. Fot. Grupa Azoty

Polimery Police, zakłady przemysłowe produkcji propylenu i polipropylenu zlokalizowane nieopodal miasta Police w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, to jedna z największych inwestycji europejskiej branży chemicznej. W czerwcu 2023 roku nowy kompleks Grupy Azoty rozpoczął produkcję polipropylenu pod marką Gryfilen.

Do czego polipropylen służy Azotom?

Polipropylen to organiczny związek chemiczny, który znajduje swoje zastosowanie w wielu sektorach. Może być wykorzystywany w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, włókienniczym, elektrotechnicznym i elektronicznym. Jest niezbędny również w motoryzacji (produkcja zderzaków i elementów wyposażenia wnętrza), budownictwie, meblarstwie oraz przemyśle spożywczym (opakowania, w tym te z folii).

Grupa Azoty podaje, że zgodnie z harmonogramem inwestycji, moce produkcyjne będą stopniowo zwiększane, aż do osiągnięcia założonych parametrów nowej fabryki. Podkreśla, że Polimery Police to nowy kompleks chemiczny Grupy Azoty oparty na najnowocześniejszych rozwiązaniach – technologii Oleflex UOP – produkcji propylenu jakości polimerowej metodą odwodornienia propanu (PDH) oraz technologii Unipol GRACE – produkcji polipropylenu. Zastosowane technologie zapewniają m.in. niskie zużycie surowców i energii. Instalacja produkcji polipropylenu zapewnia dużą elastyczność produkcji, co jest szczególnie istotne w zmieniającym się i bardzo wymagającym europejskim rynku tworzyw, który poszukuje wysokiej jakości produktu ściśle dostosowanego do konkretnych potrzeb.

Kompleks Polimery Police obejmuje również Morski Terminal Gazowy – Gazoport z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość dostarczania drogą morską propanu i etylenu, czyli surowców niezbędnych do produkcji. Gazoport poszerza ofertę handlową z użyciem transportu morskiego nie tylko dla spółek Grupy Kapitałowej, ale docelowo również dla podmiotów zewnętrznych.

Gryfilen to docelowo portfolio ponad 30 rodzajów produktów, uwzględniając w tym homopolimery, kopolimery udarowe i kopolimery randomiczne. Charakteryzuje się bardzo niską zawartością substancji lotnych, nie zawiera ftalanów, czy bisfenolu A (BPA). Zapewnia także znikomą transmisję smaków i zapachów, a to cecha szczególnie istotna w zastosowaniach w przemyśle spożywczym. Grupa Azoty zaznacza, że polipropylen jest tworzywem, które bardzo łatwo i w pełni poddać można recyklingowi, przez co doskonale wpisuje się w europejskie założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Poniżej prezentujemy krótki spot, w którym Grupa Azoty przedstawia zakłady w Policach. Zakończenie wszystkich prac jest planowane w drugiej połowie 2023 roku.

Opracował Jędrzej Stachura

Rusza inwestycja Polimery Police. To największy taki projekt Grupy Azoty w historii