Szyb Kopalni Krupiński zostanie zasypany do października

8 lipca 2021, 10:45 Alert

W październiku tego roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń zamierza zakończyć zasypywanie szybu nr 1 w likwidowanej Kopalni Krupiński.

Kopalnia Krupiński / fot. Wikimedia Commons

Prace przy zasypywaniu szybu nr 1 rozpoczęły się blisko dwa tygodnie temu, a ich zakończenie jest planowane na październik tego roku – poinformowała SRK.

Wszystkie roboty związane z likwidacją Kopalni Krupiński przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem.
O reaktywację kopalni zabiegała śląsko-dąbrowska Solidarność, a zainteresowanie kopalnią zadeklarowała brytyjska spółka Tamar Resources. Infrastrukturą kopalni interesowała się także spółka Silesian Coal.

– Prace przy zasypywaniu szybu nr 1 rozpoczęły się blisko dwa tygodnie temu, a ich zakończenie planowane jest na październik tego roku. Wszystkie roboty związane z likwidacją Kopalni Krupiński przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem – poinformował w środę rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) Wojciech Jaros.

Rzecznik zastrzegł, że zadaniem spółki restrukturyzacyjnej, do której majątek Kopalni Krupiński trafił ponad cztery lata temu, jest prowadzenie przypisanych jej ustawowo działań likwidacyjnych. Firma nie komentuje natomiast działań czy stanowisk podmiotów, które wyrażały zainteresowanie majątkiem kopalni.

W marcu 2017 roku Jastrzębska Spółka Węglowa przekazała Kopalnię Krupiński w Suszcu, uznaną za trwale nierentowną, do SRK w celu likwidacji. Sprzeciwiali się temu związkowcy, ale też samorządowcy z Suszca i okolicznych miejscowości, którzy wskazywali, że Krupiński ma bogate złoża poszukiwanego na rynku węgla koksowego i przy odpowiednich inwestycjach oraz zarządzaniu ma perspektywę opłacalnego funkcjonowania przez kilkadziesiąt lat.

O reaktywację kopalni zabiegała śląsko-dąbrowska Solidarność, a zainteresowanie kopalnią zadeklarowała brytyjska spółka Tamar Resources. Szefowie ówczesnego resortu energii oceniali jednak jej ofertę jako niepopartą stosownymi dokumentami i zabezpieczeniami finansowymi. Infrastrukturą kopalni interesowała się także spółka Silesian Coal, która chciała korzystać z niej przy eksploatacji złóż węgla w pobliskim Orzeszu.

– Grupa inwestorów prywatnych ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwajcarii oraz Niemiec powołała – zarejestrowaną w Polsce i podlegającą polskiemu prawu podatkowemu – spółkę akcyjną pod nazwą Silesian Coal International Group of Companies z siedzibą w Katowicach. Jedynym celem jej istnienia jest realizacja projektu wydobycia węgla kamiennego z dotychczas nieudostępnionego i nieeksploatowanego złoża Żory-Suszec 1 w gminie Orzesze – przypomnieli przedstawiciele inwestora w środowym komunikacie.

Polska Agencja Prasowa

MAP: Jeśli ktoś kupi Kopalnię Krupiński, to z powodu nowych złóż węgla koksowego