Szydło do Polaków z Donbasu: Witajcie w domu

24 listopada 2015, 09:01 Bezpieczeństwo
SzydłoBeata1

– Witajcie w domu. W imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej witam Was w Waszym domu. Polska to jest Wasz dom, w którym zrobimy wszystko, żebyście czuli się bezpiecznie – powiedziała premier Beata Szydło podczas spotkania z Polakami, którzy przylecieli z rejonów Mariupola i Donbasu na Ukrainie.


W spotkaniu, które odbyło się na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim uczestniczył także minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

W poniedziałek, na pokładzie samolotów wojskowych, przyleciało do Polski 149 osób polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy, m.in. z Mariupola. Specjalnie dla nich polskie władze uruchomiły dodatkowe, lotnicze przejście graniczne pod Malborkiem.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę Was tu dzisiaj przywitać. Kiedy we wrześniu brałam udział w takiej akcji, którą prowadziliśmy razem z fundacją Pomoc dla Kresów – Polacy Polakom, kiedy przygotowywaliśmy paczki dla Polaków z Mariupola, martwiliśmy się i zastanawialiśmy się czy uda się, żebyście tu Państwo byli. I stało się. Jesteście z nami dzisiaj tutaj. To wielki dzień dla nas. Bardzo się z tego cieszymy – powiedziała podczas spotkania premier Beata Szydło.

– Wiem, że wielu z Państwa martwi się o swoich krewnych i o swoich bliskich, którzy też chcą wrócić do Ojczyzny swoich przodków. Zrobimy wszystko, by ich wspierać i żeby każdy, kto chce wrócić do Polski, do swojego domu, mógł wrócić. I zrobimy wszystko, żebyście się tutaj czuli jak u siebie – dodała premier.

Podczas spotkania premier Beata Szydło podziękowała wszystkim osobom oraz instytucjom zaangażowanym w organizację poniedziałkowej akcji.

– Chciałam serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, żebyście tutaj Państwo mogli być razem z nami – służbom dyplomatycznym, przedstawicielom polskiego wojska i władzom Ukraińskim. (…) Oczywiście słowa podziękowania należą się stowarzyszeniom i organizacjom, które działały na Ukrainie i wspierały Państwa – dodała na zakończenie premier Beata Szydło.

Po powitaniu był czas na rozdanie prezentów najmłodszym oraz rozmowy z rodzinami.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej