Szydło: Polska podpisze porozumienie pod warunkiem, że interesy jej gospodarki będą chronione (WIDEO)

1 grudnia 2015, 06:56 Energetyka
Beata Szydło i Jan Szyszko COP21
Premier Beata Szydło i minister środowiska Jan Szyszko na szczycie COP21

„Interesy polskiej gospodarki muszą być chronione” – mówiła premier Beata Szydło o stanowisku Polski, które zaprezentowała w poniedziałek w Paryżu. Szefowa rządu wzięła udział w szczycie dotyczącym globalnego porozumienia w sprawie zmian klimatu.

Polska premier uczestniczyła w poniedziałkowym spotkaniu szefów państw i rządów, które ma dać mandat negocjatorom na wypracowanie konkretnych rozwiązań w tekście porozumienia klimatycznego. W Paryżu są obecni przywódcy wszystkich państw świata. Nie mogło nas tu oczywiście zabraknąć – mówiła premier Beata Szydło na briefingu przed szczytem klimatycznym ONZ. Szefowa rządu dodała, że Polska podpisze porozumienie pod warunkiem, że interesy jej gospodarki będą chronione. Ma ono również uwzględnić inne oczekiwania zaprezentowane dziś w Paryżu przez polską premier i ministra środowiska. Wszystkie państwa świata muszą brać udział w polityce klimatycznej, muszą brać odpowiedzialność za zmiany, które będą wprowadzane przy uwzględnieniu interesów poszczególnych gospodarek – zaznaczyła premier.

Udział w paryskim szczycie klimatycznym był okazją do spotkania premier Beaty Szydło z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Szefowa rządu spotkała się także z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem. – Rozpoczynam dzisiejszy dzień spotkaniami, które w mojej ocenie są niezwykle ważne dla przyszłości zmian, które proponuje polski rząd. Będę się spotykała z najważniejszymi osobami w UE, które nasze decyzje mogą wspierać. Możemy doprowadzić do tego, że wspólne rozwiązania zabezpieczające interesy polskiej gospodarki i innych państw europejskich będą chronione – mówiła premier.

Po przemówieniu na sesji plenarnej konferencji COP21 w Paryżu premier Beata Szydło rozmawiała z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Źródło: Kancelaria Premiera