Szydło: Rosjanie będą mieli dostęp do tajemnic Grupy Azoty

12 czerwca 2014, 12:44 Energetyka

W czwartek odbyła się konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości poświęcona zwiększeniu udziałów rosyjskiego Akronu w Grupie Azoty. – Trudno  o wydarzenie pokazujące w jak słabym państwie żyjemy. W państwie Tuska najsilniejsza jest Rosja – mówiła Beata Szydło reprezentująca tę partię.

– Wczoraj obiegła media informacja o przekroczeniu 20-procentowej granicy udziałów rosyjskiego Akronu w Azotach. Będzie miała możliwość dostępu do najwrażliwszych dokumentów firmy, bo na podstawie kodeksu spółek będzie mogła oddelegować do rady nadzorczej swojego przedstawiciela. Będzie miała zatem wpływ na politykę energetyczną Polski – wskazywała posłanka. – Pod znakiem zapytania stoi gazoport, gaz łupkowy, bezpieczeństwo energetyczne Polski. Minister skarbu państwa w słabym oświadczeniu twierdzi, że Azoty to spółka strategiczna ale tak nie jest. Domagamy się od Donalda Tuska aby przedstawił rzetelną informację na temat tego co się wydarzyło oraz jakie zabezpieczenie wprowadzi rząd, aby Grupa Azoty pozostała spółką kontrolowaną przez Skarb Państwa.

– Jeden fakt jest przemilczany. Ostatnim lobbystą Grupy Akron był Aleksander Kwaśniewski. Próba przejęcia Grupy przez Rosjan to tylko kolejne podejście. Dzieje się to w momencie, gdy Rosja za pomocą interwencji wojskowej zagarnia Ukrainę… Opowieści o Unii Energetycznej, tournée przed wyborami było obliczone tylko na mydlenie oczu Polakom – oceniła Szydło.