EnergetykaGaz.Wszystko

Szymańska: Niskie wykorzystywanie terminali LNG rodzi problemy z ich finansowaniem i utrzymaniem

Podczas dwudniowej Konferencji NAFTA i GAZ oraz Targów EXPOCHEM, w ramach których odbywały się m.in. debaty dyskusyjne obejmujące zagadnienia związane z przemysłem naftowym, chemicznym i gazownictwem dyskutowano na temat: „Polska – nowy uczestnik światowego rynku LNG”.

– Trwa dyskusja między państwami UE na temat wykorzystania terminali gazu LNG. Dzięki nim moglibyśmy znacząco zdywersyfikować dostawy gazu do Europy. A może już teraz zrezygnować z jego dostaw z Rosji – stwierdziła podczas debaty Małgorzata Szymańska, dyrektor departamentu ropy i gazu ministerstwa gospodarki.

W jej opinii jednak tak niskie wykorzystywanie terminali LNG (średnio na świecie w 33 proc. zdolności przerobowych, w Europie: w 25-40 proc.) rodzi problemy z ich finansowaniem i utrzymaniem.

– Z drugiej strony tak jak Naftoport postrzegamy przede wszystkim jako inwestycję gwarantującą nam bezpieczeństwo energetyczne, podobnie można traktować gazoport w Świnoujściu – uważa Małgorzata Szymańska. – Obecna polityka europejska nie przewiduje znaczącego zwiększania dostaw gazu, ale istniejąca infrastruktura przesyłowa pozwala na otwarcie się rynku tego paliwa, zdywersyfikowanie dostaw i wzmocnienie własnej pozycji w negocjacjach z dostawcami.

Dyr. Małgorzata Szymańska poinformowała, że w skład delegacji prezydenta Bronisława Komorowskiego udającego się za parę dni z wizyta do USA, znaleźli się m.in. przedstawiciele kierownictw naszych największych firm energetycznych, którzy będą rozmawiać z partnerami amerykańskimi o nawiązaniu współpracy.

– Terminale LNG w USA były budowane 8-10 lat temu jako nastawione na import tego paliwa przypomniała Małgorzata Szymańska. – Teraz przekształcane są na możliwość eksportu w związku z boomem gazu z łupków. Część już uzyskała zgodę rządu na eksport. Są też zawarte ich pierwsze kontrakty na dostawę LNG z firmami europejskimi. Ma się ona rozpocząć od 2018 r.

Niemal zbiegnie się to według dyrektor z czasem, gdy niedługo potem powinny rozpocząć się rozmowy strony polskiej z Gazpromem dotyczące renegocjacji kontraktu jamajskiego.

– Pamiętajmy też, o potencjale gazowym Kanady (łupki), która dotąd eksportowała gaz do USA, a obecnie buduje terminale LNG nastawione na eksport do Europy. Wszystko to wskazuje, że ceny LNG w kolejnych latach będą spadać – prognozowała Małgorzata Szymańska.


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X