Szymański dla GPC: Nord Stream 2 ma antyrynkowy charakter

10 grudnia 2015, 13:21 Energetyka
Stacja kompresorowa Nord Stream
Stacja kompresorowa przy gazociągu Nord Stream. Zdjęcie: Gazprom

– Dyskusja z państwami unijnymi pozwoli im zrozumieć, że opór Polski przeciwko Nord Stream 2 nie wynika z któregoś z aspektów stosunków polsko-rosyjskich. Jest to opór związany z faktem, że ta inwestycja źle służy Europie, a nie tylko Polsce – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Na pytanie o to, jaka jest obecnie pozycja naszego kraju w instytucjach Europejskich, minister odpowiedział, że „Polska jest widoczna we wszystkich debatach dotyczących Unii Europejskiej. Jesteśmy coraz bardziej dojrzałym politycznie krajem, którego interesy są coraz lepiej rozumiane”.

– Polska jest zbyt dużym krajem, by prowadzić w ramach Unii jednowymiarową politykę. Nie mamy stałych przyjaciół ani stałych oponentów. Możemy budować koalicje dowolnie, uzależniając je jedynie tym, co chcemy osiągnąć dla naszego kraju. Chcemy rozmawiać ze wszystkimi członkami Unii w ten sam sposób i konstruktywnie przedstawiać swoje oczekiwania – mówił dalej w wywiadzie Konrad Szymański.

Z kolei na pytanie o Nord Stream 2 minister odpowiedział: – Nie wiadomo jeszcze, czy szczyt odniesie się bezpośrednio do projektu Nord Stream 2. Zapewne zajmie się kwestią budowania unii energetycznej pod kątem spełniania wymagań europejskiej strategii energetycznej. To organizowanie otwartego rynku, na którym wszyscy są pod presją konkurencji i jednocześnie działają wedle tych samych reguł prawnych. Polska od dłuższego czasu przedstawia, w szczególności Komisji Europejskiej, istotne wątpliwości co do tego, czy inwestycja Nord Stream 2 spełnia jakiekolwiek kryteria prawne i strategiczne akceptowalne przez Unię.

Dodał, że rozwiązanie to zbytnio uzależniłoby nasz kontynent od dostaw z Rosji oraz stwierdził, że Komisja Europejska rozumie ten problem.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie