EnergetykaGaz.Wszystko

Szymański: KE musi uwzględnić OPAL w negocjacjach z Gazpromem

Decyzja KE w sprawie gazociągu OPAL będzie testem jedności w europejskiej polityce energetycznej. Może ona bowiem wzmocnić pozycję Gazpromu w dostawach gazu do Europy z pominięciem Polski i Ukrainy – uważają eksperci cytowani przez PAP. O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Posła do Parlamentu Europejskiego Konrada Szymańskiego.

– To jest bardzo typowy przejaw podwójnej gry, jaką Niemcy często uprawiają w polityce europejskiej – na poziomie rządu federalnego ich stanowisko jest zwykle poprawne i europejskie, podczas, gdy instytucje landowe, Trybunał Konstytucyjny lub, jak w tym wypadku, administracja specjalistyczna podejmuje decyzje jawnie sprzeczne z tym kierunkiem – ocenia polityk.

– Decyzja Federalnego Urzędu ds. Sieci o dopuszczeniu Rosjan do pełnej przepustowości OPAL jest sprzeczna z architekturą rynku, która jest oczekiwana w III pakiecie energetycznym. Prawo UE oczekuje rozdzielenia działalności operatorskiej i produkcyjnej w celu wymuszenia większej konkurencji na rynku i przeciwdziałania praktykom monopolistycznym. Ta decyzja cofa nas z tej drogi. Tego m.in. dotyczy śledztwo w sprawie praktyk Gazpromu – podkreśla rozmówca BiznesAlert.pl.

– Komisja Europejska zachowuje się w tej sprawie pasywnie od samego początku. Powinna reagować już w momencie zmian własnościowych w OPAL-u. Nie jest wykluczone jednak, że na sprawę wpłynie pośrednio wynik śledztwa antymonopolowego przeciwko Gazpromowi. Jeśli KE myśli dziś o ugodzie z Gazpromem tym bardziej powinna włączyć tę sprawę do pakietu negocjacji. Sprawa będzie przedmiotem moich interpelacji do Komisji Europejskiej – deklaruje Szymański.

Komisja rozważa czy udzielić zwolnienia z reżimu trzeciego pakietu energetycznego dla naziemnej odnogi Gazociągu Północnego – rury OPAL. Obecnie Rosjanie wykorzystują połowę jej przepustowości (18 mld m3/rok) a reszta podlega systemowi aukcyjnemu zgodnie z zasadą wolnego dostępu do infrastruktury na terenie Unii, zawartej w pakiecie (third party access). Moskwa forsuje zwolnienie OPAL-u z tych regulacji, aby wykorzystać całą moc OPAL-u i słać więcej gazu przez Nord Stream. Dzięki temu będzie mogła przekierować część tranzytu z Ukrainy do rury omijającej Polskę i naszego wschodniego sąsiada.


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X