EnergetykaOZEŚrodowisko

Hołownia: Naszym punktem wyjścia są OZE

Szymon Hołownia. Fot. Facebook

Szymon Hołownia. Fot. Facebook

Kandydat w wyborach na prezydenta RP w 2020 roku Szymon Hołownia opowiedział się na antenie Radio TOK FM za dialogiem na temat neutralności klimatycznej i skrytykował rząd w tej sprawie. Poparł rozwój OZE i skrytykował atom.

Jego zdaniem decyzja Polski o wstrzymaniu się z poparciem postulatu Komisji Europejskiej osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku „nie była dobra”. Hołownia zdradził, że rozmawiał z górniczymi związkami zawodowymi, od których usłyszał poparcie dla zmian w gospodarce węglowej. – To kwestia sensownego wyznaczenia mapy drogowej zmian – zapewnił redaktor Radio TOK FM. – Nie traktujcie górników jak zabawki na barbórkę – zastrzegł. Jego zdaniem dyskusja na temat neutralności klimatycznej jest zdominowana przez demagogię i „zaklinanie rzeczywistości”, postulaty braku zmian lub odejścia od węgla z dnia na dzień.

Nie odpowiedział na pytanie o to kiedy Polska mogłaby odejść od węgla. Jego zdaniem ten termin trzeba ustalić w dialogu między związkami zawodowymi, przemysłem i ekologami. – Czy po drodze robimy to mniejsze zło, którym jest atom? – pytał. – Moim zdaniem to nie jest rozwiązanie długofalowe w żadne sposób. Naszym punktem wyjścia są OZE z różnymi etapami pośrednimi. Jeśli dzisiaj otworzymy przetargi, za 15 lat będziemy mieć pierwszą elektrownię jądrową. Nie ma na to czasu – mówił.

Szymon Hołownia jest kandydatem społecznym. Nie zdecydował jeszcze czy zamierza stworzyć formację polityczną.

Opracował Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Święty węgiel (FELIETON)


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X