Szyszko konsultuje politykę klimatyczną z USA i Rosją

16 listopada 2017, 19:15 Alert
MŚ
fot. Ministerstwo Środowiska

Podczas szczytu klimatycznego ONZ COP23 w Bonn prof. Jan Szyszko, minister środowiska, spotkał się (16 listopada 2017 r.) z Georgem Davidem Banksem, doradcą ds. klimatu prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

W trakcie spotkania prof. Jan Szyszko zaznaczył, że Polska przyjęła decyzję rządu Stanów Zjednoczonych o wycofaniu się z Porozumienia paryskiego. Podkreślił również, że Polska chciałaby poznać oczekiwania USA wobec COP24 w Katowicach.

„Ze względu na duże doświadczenie USA w odniesieniu do mechanizmów rynkowych, chcielibyśmy dowiedzieć się więcej na temat oczekiwań amerykańskiego rządu dotyczących handlu uprawnieniami do emisji. To jeden z tematów, który będziemy omawiać podczas COP24” – powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Minister zaznaczył również, że jako nadchodząca prezydencja kolejnego szczytu klimatycznego jesteśmy bardzo zdeterminowani, aby przyjąć kompleksowy pakiet wdrażający Porozumienie paryskie. „Chcielibyśmy poznać stanowisko rządu prezydenta Trumpa na rzecz realizacji tego celu”.

O zmianach klimatu minister środowiska prof. Jan Szyszko rozmawiał dzisiaj także z Judith G. Garber z biura oceanów i międzynarodowego środowiska oraz spraw naukowych w Departamencie Stanu USA.

Spotkanie z doradcą ds. klimatu prezydenta Rosji

Dziś odbyły się także inne spotkania bilateralne. Dotyczyły one zarówno negocjacji toczących się właśnie w Bonn, podczas konferencji COP23, jak i oczekiwań wobec COP24, który odbędzie się w grudniu przyszłego roku w Polsce.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko spotkał się z Aleksanderem Biedryckim, radcą ds. klimatu prezydenta Rosji Władimira Putina, a także z ministrem środowiska i zasobów wodnych Singapuru Masagos Zulkifli bin Masagos Mohamad. Podziękował im za dotychczasowy wkład i zaangażowanie w proces negocjacji klimatycznych, a także zaznaczył, że liczy na dalszą owocną współpracę podczas COP24 w Katowicach, na rzecz opracowania zasad wdrażających Porozumienie paryskie.

Ministerstwo Środowiska