Zgodnie z informacjami podanymi przez spółkę SOCAR Turkey Enerji, druga faza projektu budowy gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) zostanie ukończona do czerwca 2019 roku. Prace związane z powstaniem magistrali na tę chwilę zostały ukończone w 85 procentach. Do 2019 roku powyższy rurociąg zostanie podciągnięty do greckiej granicy. Po pomyślnym zakończeniu testów, przesyłanie gazu do Grecji rozpocznie się do końca 2019 roku.
W dniu 12 czerwca, w tureckiej prowincji Eskisehir odbyła się uroczystość inauguracji działalności TANAP z udziałem prezydentów Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, Turcji Recepa Erdogana, Ukrainy Petra Poroszenki i Serbii Aleksandara Vučicia.
Rurociąg Transanatolijski ciągnie się na północnym wschodzie od granicy gruzińsko-tureckiej do zachodniej granicy turecko-greckiej i wraz z gazociągiem Transadriatyckim (TAP) jest częścią „południowego korytarza gazowego”, służącego do transportu gazu z azerbejdżańskiego pola „Shah Deniz” do Europy.
Szacuje się, że początkowa przepustowość gazociągu TANAP będzie wynosić 16 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Z tego około sześć miliardów metrów sześciennych zostanie przesłanych do Turcji, a reszta – do Europy. Gaz z TAP zacznie być dostarczany do Europy najprawdopodobniej na początku 2020 roku.
Udziały właścicielskie w TANAP przedstawiają się następująco: Southern Gas Corridor posiada 51 procent akcji, Botas ma ich 30 procent, BP jest właścicielem 12 procent, a SOCAR Turkey Enerji dysponuje tylko 7 procentami.
Trend/Roma Bojanowicz