Tania ropa wzmaga napięcie w relacjach Exxona z Rosjanami

30 marca 2015, 08:11 Alert

(Kommiersant/Wojciech Jakóbik)

Wizyta Rexa Tillersona w Moskwie nie przyniosła owoców. Gazeta Kommiersant informuje, że jeszcze w tym tygodniu jego firma – amerykański Exxon Mobil – skieruje przeciwko rządowi rosyjskiemu, który zdaniem Amerykanów naliczał zawyżony podatek spółce o wartości około 500 mlndolarów.

Exxon Mobil był operatorem projektu Rosnieftu o nazwie Sachalin-1. Dotyczył on wydobycia gazu ziemnego na szelfie w pobliżu wyspy o tej samej nazwie. Prace ruszyły jeszcze w 1996 roku. Docelowo tamtejszy surowiec miałby zostać przeznaczony na potrzeby eksportu w postaci skroplonej przy wykorzystaniu terminala LNG, który również miał zostać zbudowany we współpracy amerykańsko-rosyjskiej.

Amerykanie dalej posiadają drugie największe udziały w projekcie (30 procent jak Sodeco, Rosnieft i ONGC – po 20 procent) ale wycofali się z działalności na terenie Rosji po wprowadzeniu sankcji przeciwko Rosnieftowi przez Waszyngton. Uderzyły one także w inne, np. arktyczne projekty będące elementem współpracy stron.

Zdaniem analityków cytowanych przez Kommiersant Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie do którego ma trafić pozew będzie musiał uwzględnić silniejszą pozycję Exxona, jako strony poszkodowanej. Firma straciła 500 mln dolarów opłat na podatek, który został wyliczony na sumę 35 procent dochodów pomimo faktu, że od 2009 roku został zredukowany do 20 procent. Amerykanie konsekwentnie płacili wyższy procent.

Zdaniem rozmówców Kommiersanta Exxon Mobil zradykalizował swój stosunek do zobowiązań Rosjan po tym jak spadająca cena ropy naftowej na świecie uderzyła w jego budżet.

Rosyjski rząd deprecjonuje zagrożenie, przekonując, że przeciek do Kommiersanta to groźba i element gry negocjacyjnej. Dziennikarze gazety przyznają też, że rosyjskie sądy mogą odrzucić ustalenia ze Sztokholmu. Było tak w przypadku nadpłaty VAT przez francuski Total w Rosji. Chociaż sądy tego kraju odrzuciły wyrok arbitrażu, francuska firma zdołała obronić swoje racje na rosyjskiej wokandzie.