TAP: Końcówka Korytarza Południowego jest gotowa w 38 procentach

17 maja 2017, 07:15 Alert

Projekt budowy Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) został zrealizowany w 38 procentach – poinformowało konsorcjum TAP odpowiedzialne za budowę magistrali.

Spawanie gazociągu. fot. Gazprom
Spawanie gazociągu. fot. Gazprom

Podkreślono, że prace odbywają się zgodnie z harmonogramem.

– Dostarczono już ponad 100 km rur, które mają zostać ułożone w Grecji. W Albanii zbudowano i odremontowano wiele kilometrów dróg dojazdowych oraz mostów – czytamy w komunikacie.

Zdaniem przedstawicieli jednego z udziałowców TAP hiszpańskiego Enagas rurociąg zapewni bardziej stabilne dostawy surowców energetycznych do Europy, co sprzyja realizacji jednego z celów Unii Europejskiej, jakim jest bezpieczeństwo energetyczne.

Korytarz Południowy

Gazociąg Transadriatycki jest częścią projektu Południowego Korytarza Gazowego, dzięki któremu azerski gaz trafi do Włoch. Ma liczyć 878 km, z których 550 km będzie przebiegało przez północne regiony Grecji, 215 km – przez Albanię, 105 km – po dnie Morza Adriatyckiego i 8 km przez terytorium Włoch. Początkowa przepustowość gazociągu ma wynosić 10 mld m3 z możliwością podwojenia jej w przyszłości. Na granicy turecko-greckiej TAP zostanie podłączony do budowanego obecnie w Turcji Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP). Zgodnie z oczekiwaniami budowa TANAP i TAP ma zakończyć się odpowiednio w 2018 i 2020 roku.

Trend/Piotr Stępiński

Korytarz Południowy. Grafika: BiznesAlert.pl

Korytarz Południowy. Grafika: BiznesAlert.pl