AlertEnergetyka

Tauron przeanalizuje opcję potencjalnego przejęcia wybranych aktywów CEZ w Polsce

Tauron. Fot. BiznesAlert.pl

Tauron. Fot. BiznesAlert.pl

Grupa Tauron, która analizuje obecnie przyszłość swoich aktywów ciepłowniczych, rozszerzy prowadzone analizy o możliwość przejęcia wybranych polskich aktywów czeskiej grupy CEZ, szczególnie elektrociepłowni w Chorzowie – wynika ze środowej informacji Taurona.

Od czerwca ub. roku Tauron prowadził rozmowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) na temat sprzedaży gazowej spółce firmy Tauron Ciepło. Gdy w końcu stycznia br. PGNiG odstąpiło od tych rozmów, Tauron zapowiedział, że zamierza szukać dla segmentu ciepłowniczego “optymalnego modelu funkcjonowania z uwzględnieniem istotnych zmian makroekonomicznych i regulacyjnych”. Jak wówczas informowano, możliwa jest zarówno kolejna próba sprzedaży spółki, jak i pozostawienie jej w Grupie Tauron.

W środę Tauron poinformował o rozszerzeniu trwających analiz o możliwość akwizycji polskich aktywów ciepłowniczych czeskiego CEZ-u. “10 marca 2021 r. zarząd (Tauronu – PAP) podjął decyzję o rozszerzeniu analiz dotyczących Obszaru Ciepło o opcję potencjalnego przejęcia wybranych aktywów Grupy CEZ w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem CEZ Chorzów” – podała spółka w raporcie bieżącym.

Wcześniej, 11 grudnia ub. roku, niewiążącą ofertę polskich aktywów CEZ-u złożyły wspólnie PGNiG oraz Polska Grupa Energetyczna. W lutym – niespełna dwa tygodnie po rezygnacji z rozmów na temat zakupu spółki Tauron Ciepło – PGNiG wycofało się także z tej oferty, nie podając przyczyn.

Informując w grudniu o złożeniu niewiążącej oferty zarówno PGE jak i PGNiG podkreślały, że zakup polskich aktywów Grupy CEZ jest zgodny z ich obowiązującymi strategiami. Po wycofaniu się PGNiG, swoje zainteresowanie aktywami CEZ-u podtrzymała PGE, zapowiadając jednak przeanalizowanie możliwości dalszego uczestnictwa w procesie sprzedaży.

Przedmiotem transakcji miałyby być spółki zależne CEZ – CEZ Skawina oraz CEZ Chorzów, eksploatujące duże elektrociepłownie na węgiel kamienny. Dodatkowo chodziło o spółki CEZ świadczące usługi wspierające w zakresie gospodarowania ubocznymi produktami spalania, komunikacji, tradingu oraz obsługi korporacyjnej.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X