Tauron będzie wykorzystywał technologię blockchain

18 lutego 2022, 07:00 Alert
Maszt sieci 5G fit.Wikimedia
Maszt sieci 5G. Fot. Wikimedia Commons

Grupa Tauron poinformowała, iż będzie wykorzystywała technologię blockchain. Dzięki skorzystaniu z nowych rozwiązań, umowy nie będą wysyłane w formie papierowej. Technologia blockchain umożliwi zapisanie oraz przechowanie dokumentów w sieci wraz z możliwością zdalnego podpisu oraz potwierdzenia doręczenia.

Tauron wykorzysta blockchaian

–  Klienci Taurona otrzymają stały dostęp do swoich umów, wraz z gwarancją autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami. Dodatkowo, istnieje też możliwość umieszczania w repozytorium blockchain dokumentów publicznych, takich jak regulaminy, taryfy czy cenniki. Po raz pierwszy w  Tauron przetestowaliśmy to rozwiązanie już w kwietniu 2020 roku. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wdrożenie rozwiązania po półrocznych testach, których największa intensywność przypadła na okres pandemii koronawirusa – powiedział Patryk Demski, wiceprezes ds. strategii i rozwoju Grupy Tauron.

– Głównym celem wdrożenia technologii blockchain jest odejście od wysyłania papierowych umów oraz wprowadzenie tańszej i skuteczniejszej cyfrowej komunikacji z klientami. Stworzony protokół blockchain jest zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi trwałego nośnika informacji, co umożliwia rezygnację z przesyłania umów pocztą, to pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wysyłką dokumentów w tradycyjnej formie. To rozwiązanie pokazuje, że Tauron pozostaje liderem rozwiązań proklienckich w Polsce – zaznaczył  Daniel Gryt, dyrektor ds. komunikacji i marketingu w Grupie Tauron ON.

Tauron podaje, że system oparty na blockchain to bezpieczna alternatywa dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi. W odróżnieniu od innych rozwiązań blockchainowych technologia wdrażana w Tauronie nie przechowuje w rozproszonej formie jedynie kryptograficznych odwołań do dokumentów (skrótów hashowych), a kompletne dokumenty. Dokument zapisany w strukturze blockchain może być pobrany i odczytany jedynie przez osobę dysponującą unikalnym kluczem.

Tauron/Aleksander Tretyn

Tauron będzie wytwarzać energię i ciepło z metanu z kopalni