AlertEnergia elektrycznaOnetWykop

Tauron jest gotowy na ceny dynamiczne. Tłumaczy klientom ich specyfikę

Złoty, waluta. Źródło: Freepik

Złoty, waluta. Źródło: Freepik

Tauron przygotował system rozliczania umów opartych na cenach dynamicznych. Jest gotowy od strony dystrybucji i obsługi, ale podkreśla, że nowy mechanizm będzie wymagał zmiany nawyków. Nieefektywne zarządzanie zużyciem energii może bowiem skutkować wyższym rachunkiem niż zazwyczaj.

Tauron przygotował system rozliczania klientów zgodnie z założeniami umów z cenami dynamicznymi. Nowa oferta jest dostępna od 24 sierpnia 2024 roku na jego stronach internetowych.

– Dynamiczne ceny energii odzwierciedlają wahania cen na rynku energii elektrycznej. Finalna cena energii elektrycznej jest więc uzależniona od cen godzinowych publikowanych na Rynku Dnia Następnego. Zależy nam, aby odbiorcy, którzy chcą korzystać z cen dynamicznych, posiadali wiedzę o tym, jak zmieniają się rynkowe ceny, i tym samym, jakie szanse oraz ryzyka, związane są się ze stosowaniem cen dynamicznych – mówi Mariusz Purat, prezes Tauron Sprzedaż.

Firma podkreśla, że korzystanie z taryfy dynamicznej wymaga od klienta świadomości, zaangażowania i zmiany nawyków. Może on dostosować swoje zużycie energii do okresów, w których ceny są niższe, co pozwala na wygenerowanie oszczędności. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej nie gwarantuje automatycznie obniżenia rachunków. Istnieje ryzyko, że przy braku efektywnego zarządzania zużyciem energii przez klienta w odpowiedzi na zmieniające się ceny, rachunek za energię może być wyższy niż zazwyczaj – czytamy w komunikacie.

Warto dodać, że wybór oferty z cenami dynamicznymi nie oznacza konieczności zmiany taryfy. Odbiorca energii może pozostać w aktualnej grupie taryfowej i być jednocześnie rozliczany według cen dynamicznych.

Tauron / Jędrzej Stachura

Inteligentny dom wesprze taryfę dynamiczną


Powiązane artykuły

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Dania chce więcej morskich wiatraków. Podwoi moc offshore

19 maja rząd Danii ogłosił wdrożenie pomocy w wysokości 7,7 miliarda euro na wsparcie rozwoju morskiej energii wiatrowej. Ma to...
Zawór gazowy. Źródło: freepik

Ukraina utrzyma dostęp do polskich gazociągów

Gaz-System będzie oferował przepustowość ciągłą na kolejny rok gazowy 2025/2026 w kierunku z Polski na Ukrainę. Polski operator uzgodnił z...
Prezes KGHM Andrzej Szydło i Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych. Fot. KGHM

KGHM o podatku miedziowym: To miliardy złotych dla polskiego przemysłu

KGHM komentuje zapowiedź ministerstwa finansów o obniżce opodatkowania wydobycia miedzi w latach 2026-2028. Według sygnałów płynących z gabinetów, projekt ustawy,...

Udostępnij:

Facebook X X X