font_preload
PL / EN
Energetyka Energia elektryczna 5 września, 2016 godz. 12:37   
REDAKCJA

Tauron da 1,3 mld zł na Brzeszcze i inne kopalnie

tauron fot. Maciej Dorosiński

5 września 2016 roku podczas prezentacji Strategii Grupy Tauron na lata 2016-2025 wystąpił Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w ministerstwie energii RP.

– Z pierwszych odsłuchów i dyskusji wnioskuję, że to dobra strategia. Pozwoli we właściwy sposób położy akcent na potencjał tkwiący w konwencjonalnej energetyce i aktywach, którymi dysponuje Tauron. Pozwoli we właściwy sposób położyć nacisk na inwestycję w nową energetykę – powiedział minister Kurtyka. Jego zdaniem Tauron zdoła dzięki nowej strategii wykorzystać potencjał innowacji drzemiący w tym sektorze.

Prezes Tauronu Remigiusz Nowakowski powiedział, że jego grupa stworzyła strategię samodzielnie, bez pomocy zewnętrznych konsultantów. – Tauron w 2025 roku to dostawca energii w którego sercu bije klient. Napędza samochody elektryczne poruszające się po naszych drogach. To silna grupa kapitałowa zapewniająca rozwój energetyki konwencjonalnej – ocenił prezes. Dodał, że jego firma chce być aktywnym graczem, który nie tylko podporządkowuje się, ale i wyznacza trendy.

W prezentacji Tauron zadeklarował wolę przekształcenia firmy w innowacyjny oraz elastyczny podmiot, który inwestuje w nowoczesne moce wytwórcze i zwrot ku klientowi. Chce wziąć udział w rozwoju energetyki rozproszonej. Firma chce być gotowa do „rentownego rozwoju OZE”, jednak z wyłączeniem energetyki prosumenckiej. Zamierza pozyskiwać 25 procent przychodów z „nowych biznesów”. Ma to dać 4 mld zł EBITDA w 2020 roku.

Chce pozyskać 6 mld zł na inwestycje w energetyce, m.in. w energetykę jądrową.- Jedyne co jest obecnie pewne, to permanentna zmiana – powiedział prezes Nowakowski. Jego firma ocenia, że rynek będzie od niej coraz więcej wymagał. Z kolei nowe regulacje wypływające z odpowiedzi na zmiany klimatyczne i nowe oczekiwania klientów będą determinować Tauron w decyzjach inwestycyjnych.

Trzy główne czynniki to pogarszająca się sytuacja finansowa i rosnące zadłużenie, ambitny program inwestycyjny i wzrost wymagań klientów. – Nie jesteśmy w stanie realizować programu, który nie przystaje do sytuacji finansowej firmy – przyznał Nowakowski. W celu poprawy efektywności firma ma wprowadzić nowy model operacyjny i nowoczesną kulturę organizacyjną. – Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu budowy bloku gazowo-parowego w Łagiszy – poinformował Marek Wadowski, wiceprezes ds. finansowych Grupy Tauron. W ten sposób oszczędzi środki na dalsze inwestycje w przyszłości. Wadowski mówił w tym kontekście o nowym finansowaniu trzeciego bloku Elektrowni Jaworzno.

Aktywa wytwórcze niezbędne dla systemu znajdą się w obszarze regulowanym. W strategii Tauron pisze w tym kontekście o rynku mocy oraz regulacjach na rzecz ograniczenia emisji CO2, które uznaje za potencjalnie korzystne. – Efektywne aktywa konwencjonalne i stabilna baza biznesów regulowanych to dwa z trzech filarów naszego rozwoju – zapowiedział Jarosław Broda, wiceprezes ds. strategii i rozwoju.

9,5 mld złotych ma zostać przeznaczone na rozwój i modernizację sieci, a także wprowadzenie inteligentnych systemów sterowania. Tauron ma likwidować zanieczyszczenia zwane niską emisją w aglomeracji śląskiej, co pozwoli pozyskać klientów.- Będziemy kontynuować inwestycje w górnictwie, aby nasze kopalnie, które już teraz są najbardziej efektywne, były jeszcze bardziej efektywne. Wydamy 1,3 mld złotych na modernizację Kopalni Brzeszcze i innych aktywów – zapowiedział Broda. Tauron zamierza wspólnie z PGNiG zakończyć inwestycję w Elektrociepłownię Stalowa Wola.