AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOnetOZEWykop

Tauron chce zwiększyć efektywność fotowoltaiki i oferuje wsparcie

Fotowoltaika. Fot. Freepik.com.

Fotowoltaika. Fot. Freepik.com.

Tauron w swojej nowej ofercie stawia na efektywne łączenie fotowoltaiki z magazynem energii, pompą ciepła lub klimatyzacją. Eksperci spółki przypominają, że połączenie fotowoltaiki ze źródłami ciepła, chłodu czy magazynem energii przekłada się na zwiększoną autokonsumpcję, co w efekcie wpływa na skrócenie okresu zwrotu z inwestycji – podaje spółka w komunikacie.

Aby zwiększyć efektywność zeroemisyjnych , należy nie tylko zainstalować fotowoltaikę, ale także oszacować rzeczywiste zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego, co pomoże skuteczniej wykorzystać wytworzoną energię. W tym aspekcie Grupa Tauron oferuje swoim klientom wsparcie i pomoc finansową.

– Dostarczamy zieloną energią do naszych klientów, ale także stymulujemy rozwój przydomowych mikroinstalacji i ekologicznych źródeł ogrzewania zarówno poprzez kompleksową obsługę technologiczną, jak i poprzez nasze programy dofinansowań tych inwestycji – mówi Daniel Iwan, rzecznik prasowy, Tauron Sprzedaż. – Z opracowań Grupy Tauron wynika, że autokonsumpcja energii z fotowoltaiki wynosi średnio około 20 procent. Spożytkowanie na własne potrzeby 40 procent energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej optymalizuje jej opłacalność i podnosi jakość pracy – dodaje.

Eksperci Taurona przypominają, że im lepiej dopasowana instalacja fotowoltaiczna do rzeczywistego zużycia gospodarstwa domowego i im większa autokonsumpcja, czyli ilość energii wyprodukowana przez instalację, która zużywa­na jest na bieżąco – tym większe oszczędności z fotowoltaiki. Optymalne jest zatem połączenie fotowoltaiki z technologiami zwiększającymi autokonsumpcję energii takimi jak magazyn energii, klimatyzacja, pompa ciepła oraz odpowiednie sterowanie tymi i innymi urządzeniami domowymi.

Spółka wyjaśnia, że moc instalacji powinna być równa rocznemu zapotrzebowaniu. Na przykład gospodarstwo domowe, które zużywa rocznie 4 MWh, potrzebuje instalacji o mocy około 4 kWp. Odpowiednio dobrana moc instalacji to podstawa zwiększania autokonsumpcji. Aby utrzymywać ją na wysokim poziomie trzeba zwiększyć zużycie prądu właśnie w tych okresach, w których instalacja produkuje najwięcej prądu.

Efektywnym sposobem zwiększenia autokonsumpcji energii z własnej produkcji jest również magazynowanie jej nadwyżek powstających w pikach produkcyjnych. Magazyny energii to urządzenia, które pozwalają na gromadzenie energii produ­kowanej przez instalację fotowoltaiczną w akumu­latorze. Taką energię możemy wykorzystać w okre­sach, w których instalacja energii nie produkuje, np. nocą.

Koszty instalacji fotowoltaicznej można zmniejszyć, korzystając z dostępnych dopłat oraz odliczyć od podatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W nowej ofercie Moc korzyści od Taurona można uzyskać łącznie do 8600 złotych przy zakupie fotowoltaiki wraz z wymianą starego urządzenia grzewczego na pompę ciepła. Zakup fotowoltaiki z magazynem energii to możliwość uzyskania nawet 5 tys. złotych, gdy dodatkowo zdecydujemy się np. na klimatyzację, a zakup fotowoltaiki z samą klimatyzacją daje możliwość uzyskania do 4 tys. złotych od Taurona.

Więcej informacji o fotowoltaice od TAURONA na stronie: tauron.pl/fotowoltaika

Tauron / Jacek Perzyński

Tauron ogłosił konkurs na prezesa i wiceprezesów


Powiązane artykuły

Wojciech Wrochna Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, zdjęcie: www.gov.pl

Rząd rozpoczyna konsultacje programu PPEJ

Ministerstwo Przemysłu ogłosiło rozpoczęcie konsultacji społecznych i eksperckich dotyczących zaktualizowanego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). W ramach tych prac rząd...
Ministra przemysłu Polski Marzena Czarnecka, zdjęcia: PAP/Michał Meissner

Polskie firmy z kontraktami od Westinghouse

Westinghouse ogłosił wybór pierwszych sześciu polskich firm, które będą dostarczać komponenty do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Co istotne, wybrane...
Elektrownia Bełchatów. Fot. Wikimedia Commons

PGE studzi emocje atomowe. „To wstępny etap przygotowań”

Polska Grupa Energetyczna ostrożnie komentuje temat swojego zaangażowania w projekt budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. – Dziś nie możemy...

Udostępnij:

Facebook X X X