AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZEŚrodowisko

Tauron łączy energię wiatrową i słoneczną w Zachodniopomorskim

Tauron rozpoczął budowę farmy fotowoltaicznej w Postominie, po skończeniu inwestycja ma posiadać moc 90 MW. Jest to pierwszy projekt spółki realizowany w formule cable pooling, będzie on przyłączony do farmy wiatrowej w Maryszewie.

W zachodniopomorskim Postominie powstaje nowa inwestycja Tauronu. Farma fotowoltaiczna ma składać się z 135 tysięcy paneli, każdy o mocy 665 Wp. Projekt podzielony jest na dwa etapy, pierwszy zakłada rozpoczęcie produkcji o mocy 80 MW, do połowy 2024 roku ma ruszyć drugi etap zwiększający moc instalacji o kolejne 10 MW.

– Zasady podłączenia OZE do sieci elektroenergetycznej w formule współdzielenia przyłącza czyli cable pooling zostało określone w niedawnej nowelizacji ustawy o OZE. Dzięki współdzieleniu infrastruktury przyłączeniowej i magazynom energii powstaje więcej możliwości na budowę nowych farm wiatrowych i optymalizację już pracujących źródeł OZE – wyjaśnia Wojciech Więcławek, prezes Tauron Zielona Energia.

Farma ma działać w formule cable pooling, czyli korzystać z wspólnego przyłączenia i magazynów energii z drugą elektrownią OZE. W tym przypadku będzie to farma wiatrowa działająca w Maryszewie. Została ona oddana do użytku w 2013 roku i rozbudowana dwa lata później, obecnie posiada moc 100 MW, zapewnia energię elektryczną pokrywającą zapotrzebowanie około 120 tysięcy gospodarstw domowych. Powstająca farma fotowoltaiczna Postomino ma być w stanie zapewnić moc dla 46 tysięcy gospodarstw domowych.

Łączna moc pochodząca z instalacji OZE spółki wynosi 606 MW, Tauron planuje rozwijać sektor zielonej energii. Grupa chce do 2030 roku wytwarzać 1100 MW z samych farm wiatrowych a 3700 MW z elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych.

Karwowski: Niedostatki sieci i tysiące zombie odnawialnych


Powiązane artykuły

Producent autobusów zeroemisyjnych wyszedł nad kreskę. Po 2 latach

Znany producent miejskich autobusów, głównie zero i niskoemisyjnych oraz trolejbusów po dwóch latach strat wyszedł nad kreskę. Skonsolidowany zysk netto...
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Umowa Mercosur dzieli branżę winiarską. Obawy też w Polsce

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. Mimo protestów europejskich rolników, duńska prezydencja chce ją sfinalizować do końca roku. Otwarcie europejskich...

Udostępnij:

Facebook X X X