AlertEnergetykaOZE

Tauron chce wybudować 300 MW w fotowoltaice do 2025 roku

fot. Tauron

Tauron chce zagospodarować tereny należące do spółki, które obecnie nie są w pełni wykorzystywane gospodarczo. Po rekultywacji mogłyby one służyć do rozwoju projektów fotowoltaicznych. Według planów firmy do 2025 roku chce ona zbudować 300 MWp, z czego na swoich terenach ok. 150 MWp mocy w fotowoltaice. Plany koncernu zdradził wiceprezes Grupy Tauron Jerzy Topolski podczas debaty „Polska droga do energetycznego Zielonego Ładu. Wyzwania – strategie – szanse”, zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”.

Zielona energia

Tauron podkreśla, że zwiększył udział aktywów zielonej energii, jeżeli chodzi o moc, do 12 procent gdzie do niedawna było to tylko kilka procent. – W ubiegłym roku kupiliśmy pięć farm wiatrowych o mocy 180 MW, co spowodowało, że dziś wielkość mocy zainstalowanej w OZE w Tauronie sięga 660 MW. W lądowej energetyce wiatrowej plasujemy się dziś na drugim miejscu wśród polskich firm energetycznych – powiedział wiceprezes Taurona.

Jerzy Topolski przypomniał, że w kontekście OZE, spółka podjęła próby powrotu do gry, jeżeli chodzi o morską energetykę wiatrową. – Oczekujemy, że zmiany, jakie będą tu następować, i spodziewane decyzje o pozwoleniach na użytkowanie terenów w polskiej strefie ekonomicznej sprawią, że Grupa Tauron znajdzie się w gronie inwestorów – tłumaczył Jerzy Topolski.

Inną inicjatywą Taurona ma być zagospodarowanie należących do niego terenów, które obecnie nie są w pełni wykorzystywane gospodarczo. Po rekultywacji mogłyby one służyć do rozwoju projektów fotowoltaicznych. Zgodnie z planami w firmy do 2025 roku chce ona zbudować 300 MWp, z czego na swoich terenach ok. 150 MWp mocy w fotowoltaice. Pierwsza farma powstanie w Jaworznie na terenach dawnej elektrowni węglowej i ma zostać oddana do użytku w tym roku. Projekt realizowany jest przez spółki działające w Grupie Tauron.

– Wszystkie nasze działania mają na celu to, by w 2030 roku osiągnąć ok. 66 procent udziału źródeł zeroemisyjnych bądź niskoemisyjnych, a 31 procent w nowoczesnych źródłach wysokosprawnych, chociażby takich, jak blok 910 w Jaworznie, który niedługo zostanie oddany do użytku. Tylko trzy procent udziału mają mieć w 2030 roku zmodernizowane źródła węglowe. Takie są nasze plany. Wydaje się, że są one bardzo realne – podsumował Jerzy Topolski.

Rzeczpospolita/Bartłomiej Sawicki

Tauron zamierza niemal podwoić ilość linii kablowych


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X