Jednym z fundamentów transformacji energetycznej jest modernizacja sieci przesyłowych. Inteligentna infrastruktura nie tylko usprawnia przesył energii, ale także pomoże spółkom mieć lepszy dostęp do odległych punktów. Grupa Tauron już przystąpiła do wymiany inteligentnych liczników energii elektrycznej.
We Wrocławiu ponad 360 tysięcy klientów Taurona ma zamontowane inteligentne liczniki ze zdalnym odczytem. Pierwsze takie urządzenia zostały zainstalowane u klientów w 2014 roku. Ich 8-letni okres legalizacji właśnie mija i dlatego spółka wymienia teraz całe partie liczników na nowe, podaje spółka.
Proces wymiany liczników na liczniki zdalnego odczytu (LZO), to jeden z elementów realizacji obowiązku spółki wynikających z ustawy Prawo Energetyczne. Według danych spółki w sumie już ponad milion na całym terenie działania spółki ma już zamontowane liczniki LZO.
Do 2031 roku u wszystkich odbiorców energii elektrycznej z Taurona w Polsce będą pracować takie urządzenia. Montaże na masową skalę liczników inteligentnych zostały uruchomione w tym roku. W przypadku Wrocławia prowadzona jest już nawet wymiana tych zamontowanych kilka lat temu.
– Ponad milion liczników inteligentnych pracujących na sieci Tauron Dystrybucji to efekt kilku działań prowadzonych jednocześnie w ostatnich latach. Tauron Dystrybucja realizowała największy w Polsce program pilotażowy wymiany liczników, który objął miasto Wrocław. W latach 2014-2016 zainstalowanych tam zostało ponad 360 tysięcy. inteligentnych liczników – wyjaśnia Radosław Pobol, prezes Tauron Dystrybucja. – Kolejne przedsięwzięcia to instalacja liczników zdalnego odczytu w ramach rynku mocy oraz bardzo duży wzrost liczby prosumentów. W przypadku prosumentów, a jest ich przyłączonych do sieci Tauron Dystrybucja już ok. 420 tysięcy, wszystkie mikroinstalacje są wyposażone w inteligentny licznik dwukierunkowy – dodaje.
Jeśli chodzi o sposób wymiany liczników, to zasady są dokładnie takie same, jak w ramach dotychczas zrealizowanych wymian liczników standardowych. Cały proces wymiany licznika trwa do ok. 30 minut, przy czym czas wyłączenia napięcia u klienta zazwyczaj jest krótszy. W przypadku kiedy licznik znajduje się poza obiektem – np. na klatce schodowej budynku wielorodzinnego, lub na zewnątrz budynku, obecność klienta podczas wymiany nie jest konieczna.
Tauron podkreśla, że klient nie ma żadnych obowiązków związanych z wymianą, nie ponosi żadnych kosztów, nie są wystawiane faktury lub wprowadzane zmiany do umów. Jeżeli jest w domu podczas wymiany lub jeżeli jego obecność jest niezbędna dla umożliwienia dostępu pracownika do licznika, może jedynie złożyć podpis na elektronicznym urządzeniu potwierdzając wymianę.
Obecnie wymiany we Wrocławiu realizowane są na terenie takich obszarów jak: Wysoka, Południe, Radwanowice, Gądów Mały, Zakrzów, Karłowice, Bartoszowice, Maślice, Kuźnik, Leśnica, Kozanów, Popowice, Muchobór Mały, Plac Grunwaldzki, Muchobór Wielki, Strachowice Żerniki, Pilczyce, Nowy Dwór, Stabłowice, Grabiszyn.
W sumie w roku 2023 na terenie Wrocławia wymieniono już ponad 80 tysięcy liczników na nowe. Do wymiany w tym roku planowanych jest jeszcze około 50 tysięcy liczników. Wymiany będą kontynuowane również w 2024 roku.
Tauron / Jacek Perzyński