Tauron przyłączył rekordową liczbę mikroinstalacji OZE

20 lutego 2019, 11:45 Alert
oze fotowoltaika solar
Panele fotowoltaiczne. Fot. Pixabay

Tauron w ubiegłym roku przyłączył do sieci ponad dwukrotnie więcej mikroinstalacji OZE niż w roku 2017 – podała Grupa w komunikacie. Moc przyłączonych w ubiegły roku instalacji była ponad trzykrotnie wyższa niż rok wcześniej.

Z informacji Taurona wynika, że w ubiegłym roku do sieci grupy zostało przyłączonych ponad 8 tysięcy mikroinstalacji i był to wynik dwukrotnie wyższy niż w całym 2017 r.

Spośród wszystkich przyłączonych w ubiegłym roku mikroinstalacji, zdecydowana większość została wykonana w technologii fotowoltaicznej. Spółka przyłączyła także 32 większe odnawialne źródła energii inne niż mikroinstalacje, z których 6 nie zostało wykonanych w technologii fotowoltaicznej. Były to elektrownia wodna, elektrownia wiatrowa, a także elektrownie wykorzystujące biogaz inny niż biogaz rolniczy. Pozostałą część stanowią elektrownie PV. W sumie łączna moc instalacji przyłączonych w ubiegłym roku przekroczyła 75 MW.

Największy przyrost przyłączonych instalacji Tauron Dystrybucja zanotował w IV kwartale 2018 r. – ponad 3 tysiące o łącznej mocy 28 MW. Dla porównania, w całym 2017 r. do sieci spółki zostało przyłączonych nieco ponad 4 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 24 MW.

W sumie dotychczas Tauron Dystrybucja przyłączył do sieci energetycznej już ponad 17 tysięcy mikroinstalacji o łącznej mocy 106 MW. Największą ilość przyłączeń spółka odnotowała na terenie województw małopolskiego – 6,2 tys. i śląskiego – 6 tys. Na Dolnym Śląsku było to ponad 2,7 tys., a na Opolszczyźnie 1,4 tys. przyłączonych instalacji.

Tauron