AlertEnergetykaOZE

Tauron zakończył montaż paneli na największej farmie fotowaltaicznej

Zapewnienie zielonej energii polskiemu sercu przemysłowemu jest kluczowym zadaniem. 16 maja Tauron na budowie farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach zakończył montaż paneli słonecznych i udowadnia, że “zazielenienie” Ślaska jest możliwe.

Na budowie pierwszego etapu największej w Polsce farmy fotowoltaicznej, którą na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach (woj. ślaskie) stawia Tauron, zamontowano już wszystkie panele słoneczne – podał we wtorek koncern. Docelowa moc instalacji ma wynieść ok. 100 MW, w ciągu roku ma produkować ponad 105 tys. MWh energii elektrycznej. Taka wartość przekłada się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 80 tys. ton w stosunku do generacji z konwencjonalnych bloków węglowych.

Warto wspomnieć, że w Mysłowicach na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych w pierwszym etapie stanęło 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych. Ich łączna powierzchnia to 16 hektarów, co odpowiada wielkości 22 boisk do piłki nożnej.

Prace budowlane rozpoczęły się w ubiegłym 2022 roku, a elektrownia zacznie działać jeszcze w tym roku.

Inwestycje w energetykę odnawialną to jedno z głównych założeń ogłoszonej przez Tauron strategii tzw. Zielonego Zwrotu. Zgodnie z jej założeniami do 2025 roku Tauron ma zwiększyć moce zainstalowane w elektrowniach fotowoltaicznych do 700 MW, a w 2030 roku dysponować dwukrotnie większą ich wartością.

W 2025 roku grupa planuje dysponować 1,6 GW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3,7 GW, czyli ok. 80 procent całego miksu wytwórczego.

Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński

Tauron kończy budowę swojej największej farmy fotowoltaicznej (WIDEO)


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X