Tauron się zazieleni. Rozmawia o zaangażowaniu w offshore

15 maja 2019, 11:00 Alert

Tauron prowadzi zaawansowane rozmowy na temat udziału w rozwoju morskich farm wiatrowych z jednym z partnerów strategicznych – zdradził Kamil Kamiński, wiceprezes Taurona, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wiceprezes Kamil Kamiński z Grupy Tauron. Fot. BiznesAlert.pl
Wiceprezes Kamil Kamiński z Grupy Tauron. Fot. BiznesAlert.pl

Pytany o miks energtyczny spółki Kamiński powiedział, że staje się coraz mniej węglowy. – Nowy blok w Jaworznie zmienia w obrębie wytwarzania spółki udział nowych źródeł. Są one efektywniejsze i przyjazne środowisku.

Jesteśmy w trakcie aktualizacji strategii. Powinniśmy ją ogłosić do końca drugiego kwartału tego roku. Będzie ona prowadzić w stronę zazielenienia Tauronu. W spółce mamy obecnie 440 MW z OZE, głównie w wietrze, w postaci czterech farm wiatrowych, a także elektrowni wodnych. Jesteśmy w trakcie zakupu pięciu kolejnych farm wiatrowych o mocy 200 MW, co podwoi nasze moce w OZE – powiedział.

Dodał, że spółka jest na etapie zaawansowanych rozmów z jednym z dużych graczy na temat partnerstwa przy morskich farmach wiatrowych. Podkreślił, że Tauron chce włączyć się w trend rozwoju energetyki tego rodzaju. – Zaawansowane rozmowy dotyczą firm, które mają już koncesje. Chodzi o spółki rozumiane jako spółki skarbu państwa – dodał w kuluarach.

– Kierunek prosumencki, indywidualny, to nieuchronność. Spółka bije rekordy pod względem przyłączy paneli fotowoltaicznych rzędu 2 tys. co kwartał. W całym 2018 roku było to 8 tys. mikroinstalacji. Mamy zaawansowane rozmowy dotyczące budowy farm fotowoltaicznych. Czeka nas boom pod kątem rozwoju tej branży, a ona będzie także pukać do Taurona. Chcemy z tymi firmami współpracować i przedstawiać nowe produkty razem z nimi – podkreślił.

Bartłomiej Sawicki