Tauron przyłączył rekordową liczbę mikroinstalacji OZE

3 lutego 2020, 18:00 Alert

Tauron Dystrybucja zanotował kolejny rekordowy rok w liczbie mikroinstalacji przyłączonych do sieci energetycznej. W 2019 roku przyłączył ich 30,4 tys o łącznej mocy 206 MW. To blisko cztery razy więcej niż w roku poprzednim. W sumie spółka przyłączyła już ponad 47 tys. tego typu instalacji.

Tauron. Fot. BiznesAlert.pl
Tauron. Fot. BiznesAlert.pl

Dynamika przyłączeń

Łączna moc wszystkich przyłączonych w ubiegłym roku odnawialnych źródeł energii wyniosła 278 MW, w tym mikroinstalacji 206 MW.

– Dynamika przyłączeń mikroinstalacji to dowód na to, że decyzja o Zielonym Zwrocie Taurona była słuszna. Przyszłość należy bowiem do odnawialnych źródeł energii. Zmiana ta jednak musi odbywać się w duchu sprawiedliwości społecznej i poszanowania tradycji z jakiej wyrasta polska energetyka – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. – Spodziewamy się, że w 2020 roku do naszej sieci energetycznej może zostać przyłączonych jeszcze więcej mikroinstalacji niż w ubiegłym roku. Tak wygląda dziś rynek. Chcemy skorzystać z tego trendu, bo to pozwala rozwijać Grupę Tauron w kierunku koncernu nowoczesnego i multienergetycznego – dodaje prezes Taurona.

Spośród wszystkich mikroinstalacji przyłączonych w 2019 roku, zdecydowana większość została wykonana w technologii fotowoltaicznej. Oprócz tego Tauron przyłączył pięć elektrowni wodnych i trzy wiatrowe. Spółka przyłączyła także 64 odnawialne źródła energii inne niż mikroinstalacje, z których siedem nie zostało wykonanych w technologii fotowoltaicznej. Były to cztery elektrownie wiatrowe, dwie wodne i jedna wykorzystująca biogaz rolniczy. Pozostałą część stanowią elektrownie PV.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie fotowoltaiką wśród prosumentów. W 2017 roku do sieci Tauron Dystrybucja zostało przyłączonych nieco ponad 4 tys. mikroinstalacji o mocy 24 MW. W 2018 roku nastąpił znaczny wzrost i spółka przyłączyła wtedy ponad 8 tys. mikroinstalacji o mocy 48 MW. Natomiast w ubiegłym roku Tauron przyłączył do swojej sieci energetycznej już ponad 30 tys. mikroinstalacji o mocy 206 MW.

Tylko w czwartym kwartale 2019 roku Tauron Dystrybucja przyłączył aż 16 tys. mikroinstalacji o mocy 104 MW. To więcej niż w całych poprzednich dwóch latach razem wziętych. Tak duży wzrost ma związek z programem „Mój prąd”, który dofinansowuje zakup fotowoltaiki. W styczniu ruszył kolejny nabór do programu, ponadto w wielu miejscach funkcjonują możliwości pozyskania środków z regionalnych programów operacyjnych oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W związku z tym można się spodziewać, że w 2020 roku zainteresowanie instalowaniem fotowoltaiki będzie jeszcze większe.

Systemowe wsparcie dla prosumentów polega nie tylko na programach pozwalających na uzyskanie dofinansowania do zakładanych instalacji, ale również na uproszczeniu i skróceniu procedur stosowanych przez spółki energetyczne, związanych z przyłączeniem mikroinstalacji.

Podsumowując, spółka przyłączyła już ponad 47 tys. mikroinstalacji o mocy 309 MW. Największą liczbę przyłączeń Tauron odnotował na terenie województw śląskiego – 17,2 tys. i małopolskiego – 15 tys. Na Dolnym Śląsku było to ponad 9,1 tys., a na Opolszczyźnie 4 tys. przyłączonych mikroinstalacji.

Dotychczas Tauron Dystrybucja przyłączył do sieci energetycznej mikroinstalacje oraz inne odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1,3 GW.

Tauron

Spięcie BiznesAlert.pl. Rząd przyspieszy rozwój OZE, bo musi