Tauron wskazał filary na których oprze swoją politykę, należą do nich: klienci, ESG, stabilność ekonomiczna, pracownicy, OZE, infrastruktura dystrybucyjna i wsparcie europejskie.
W zakresie klientów, spółka podkreśla, że do sieci dystrybucyjnej przyłączonych jest sześć milionów klientów. Ambicją firmy jest, by sprzedawać im energię pochodzącą z instalacji wykorzystujących źródła odnawialne należące do spółki. Pod hasłem ESG, kryje się prowadzenie inwestycji oraz rozwój z uwzględnieniem przydatności dla środowiska, stabilnego rozwoju grupy i wpływu na społeczności lokalnej.
W kwestii stabilność finansowej Tauron wskazuje zdolność do wypłacania dywidendy. Każde działanie spółki ma być obliczone na przyniesienie trwałej wartości ekonomicznej dla akcjonariuszy oraz zysku dla klienta. Firma podkreśla, że zatrudnia 20 tysięcy fachowców, których doświadczenie i kompetencje są istotne dla sukcesu. Tauron zaznacza, że rozumie istotność ich w kwestii sprawnego działania organizacji.
– Odnawialne źródła energii, to droga Taurona do neutralności klimatycznej, którą będzie konsekwentnie podążać. W planach jest rozwijanie mocy wytwórczych tak na lądzie, jak i na bałtyckim szelfie. W najbliższych latach największymi dostarczycielami energii będą wiatr i słońce, ale wodór znajduje się także w centrum zainteresowań firmy. OZE to nie tylko źródła wytwórcze. To także ekosystem magazynów energii wielkoskalowych nieodprowadzonych. To także model alokacji energii do klientów. Odpowiedni model biznesowych połączony z dostępną technologię to krytyczny czynnik sukcesu udanej transformacji – pisze spółka w swoim komunikacie.
Firma deklaruje, że główne inwestycje planuje w sektorze rozwoju sieci dystrybucyjnej i dekarbonizacji ciepłownictwa oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Tauron planuje ją osiągnąć między innym za pomocą środków europejskich. Wymienia zarówno Krajowy Plan Odbudowy jak i „inne strumienia brukselskiego finansowania”.
– Podobnie jak cały rynek, nasza firma stoi przed wielkim wyzwaniem, które równocześnie jest dla nas jest niesamowitym motywatorem. Będziemy oferować klientom nasze produkty w standardzie ESG po atrakcyjnych cenach, w szybkim tempie zbliżać się do neutralności klimatycznej, zachowując przy tym wysoką jakość obsługi, rozwijać swoje aktywa OZE oraz dystrybucyjne, prowadząc zyskowny dla akcjonariuszy biznes. Chcemy być atrakcyjnym pracodawcą oraz mieć wymierny, pozytywny wpływ na Reginy w których operujemy. Pod koniec tego roku przedstawimy strategię firmy, która sprecyzuje ścieżki rozwoju całej firmy i jej spółek. Dynamizacja tego procesu nosi już swoją nazwę: Tauron – nowa energia – wyjaśnia Grzegorz Lot prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Tauron / Marcin Karwowski
Kędzierski: Nowela ustawy o ochronie klimatu niepokoi ekologów w Niemczech (ANALIZA)