Tauron przyspiesza budowę farm wiatrowych

11 lipca 2024, 11:30 Alert

Tauron Zielona Energia planuje do końca roku uruchomić trzy nowe elektrownie wiatrowe, z których pierwsza – Warblewo – zacznie dostarczać energię już w ciągu najbliższych tygodni. Obecnie firma realizuje pięć projektów onshore.

Fot. Tauron
Fot. Tauron

Tauron intensyfikuje prace nad rozbudową mocy zainstalowanych w turbinach wiatrowych na lądzie. Do 2030 roku planujemy osiągnąć 1,1 GW mocy. Chcemy, aby udział OZE w naszym miksie wytwórczym znacząco wzrósł, dlatego jeszcze w tym roku przedstawimy zaktualizowane założenia strategiczne – mówi Michał Orłowski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju.

Farma wiatrowa Warblewo o mocy 30 MW, znajdująca się w województwie pomorskim, w okolicach Słupska, zostanie oddana do użytku we wrześniu br. Składa się z 15 turbin Vestas V100 o mocy 2 MW każda. Kluczowe prace montażowe zakończono w kwietniu 2024 r.

Jesteśmy w końcowej fazie realizacji projektu, w tym uzyskiwania wymaganych decyzji administracyjnych. Dzięki wysiłkom zespołu projektowego prace przebiegają szybciej niż planowano. Po zakończeniu procedury odbiorowej i uzyskaniu formalnych pozwoleń, ogłosimy oficjalne przekazanie farmy wiatrowej Warblewo do eksploatacji – mówi Monika Piątkiewicz, wiceprezes zarządu Tauron Zielona Energia.

Farma wiatrowa Sieradz

Tauron przyspiesza również prace na farmie wiatrowej Sieradz w gminie Wróblew (województwo łódzkie). Inwestycja o mocy blisko 24 MW składa się z ośmiu turbin. Od początku roku wykonano fundamenty, drogi dojazdowe, linie energetyczne oraz modyfikacje dróg publicznych.

Na farmie wiatrowej Sieradz zainstalowane zostaną dwa typy turbin Vestas: dwie turbiny V110 o mocy 2 MW każda oraz sześć turbin V126 o mocy 3,3 MW. Kosze kotwiące oraz inne elementy zostały już dostarczone na teren budowy – dodaje Monika Piątkiewicz.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2025 rok. Farma, której produktywność szacowana jest na 3277 MWh/MW/rok, zaspokoi zapotrzebowanie 39 tysięcy gospodarstw domowych.

Łączna moc budowanych przez Grupę Odnawialnych Źródeł Energii wynosi 365 MW. Oprócz farm Warblewo i Sieradz, Tauron realizuje budowę trzech elektrowni wiatrowych: Mierzyn (58,5 MW), Gamów (33,8 MW) i Nowa Brzeźnica (20 MW), a także trzech farm fotowoltaicznych.

Firma rozwija także portfel projektów OZE, współpracując z deweloperami oraz poszukując gruntów pod nowe inwestycje, w tym tereny pogórnicze, zdegradowane, zrekultywowane, przemysłowe i poprzemysłowe. Tauron oferuje długoterminową dzierżawę z atrakcyjnym czynszem i gwarantuje przywrócenie gruntów do stanu pierwotnego po zakończeniu okresu dzierżawy.

Tauron Zielona Energia jest głównym realizatorem celów strategicznych Grupy, zajmując się przygotowaniem inwestycji OZE, akwizycją projektów oraz nadzorem nad farmami fotowoltaicznymi i wiatrowymi na lądzie.

Tauron / Mateusz Gibała

Rząd: Bloki węglowe Taurona w Jaworznie i Łagiszy mogą zarabiać. Pozostałe niekoniecznie