Jest ugoda Taurona z Rafako o zakończeniu problemów Jaworzna do końca października

5 sierpnia 2022, 17:00 Alert

Po wymianie ciosów medialnych Tauron i Rafako zawarły umowę w sprawie mediacji przed Prokuratorią Generalną. Cel to jak najszybsze zakończenie przygotowań do normalnej pracy nowego bloku węglowego Elektrowni Jaworzno do 30 października.

Elektrownia Jaworzno. Fot. Tauron
Elektrownia Jaworzno. Fot. Tauron

Nowy blok w Jaworznie ma liczne problemy techniczne. Rafako jest zagrożone bankructwem i oczekuje wsparcia Taurona, czasami przenosząc spór na łamy mediów. W ostatnim czasie przekazało informacje Onetowi, które posłużyły do przedstawienia tezy o możliwości pojawienia się niedoborów energii w Polsce przez problemy Jaworzna. Tauron odrzucił tezy zawarte w materiale i oskarżył Rafako o celowe wywoływanie sensacji.

Teraz jednak obie strony znów siadły do rozmów przed Prokuratorią Generalną. Nowe Jaworzno miało pracować od jesieni 2020 roku. Każda nowa moc wytwórcza zwiększa bezpieczeństwo dostaw energii w Polsce doświadczonej kryzysem energetycznym oraz rosnącą luką wytwórczą, to znaczy niedoborem nowych elektrowni zastępujących stare.

– Termin zakończenia okresu przejściowego zaplanowano w ugodzie na 30 października 2022. W ugodzie ustalono też, że konsorcjum wykona dodatkowe prace, których efektem będzie m.in. obniżenie kosztów eksploatacji bloku – informuje Tauron.

Tauron/Wojciech Jakóbik

Tauron: Materiały Rafako o Elektrowni Jaworzno zostały zmanipulowane