Tauron Dystrybucja w ubiegłym roku odnotował znaczący spadek ilości przypadków nielegalnego poboru energii elektrycznej – podała spółka w komunikacie. Przypadków kradzieży energii elektrycznej jest mniej, a ich wykrywalność rośnie – podkreśla operator i ocenia, że w dużej mierze to efekt kompleksowych działań kontrolnych oraz prowadzonych akcji prewencyjnych i edukacyjnych.
Na ten rok Tauron zapowiada realizuje kolejnych przedsięwzięć, których celem będzie poprawa bezpieczeństwa odbiorców energii elektrycznej. Jak podkreśla spółka wykrywanie i eliminacja nielegalnego poboru energii jest ważna dla spółki energetycznej nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również dlatego, że poprawia bezpieczeństwo klientów firmy.
– W wyniku kradzieży prądu, kiedy dochodzi do manipulacji przy liczniku lub w instalacji elektrycznej, powstaje ryzyko wypadków, porażeń i pożaru. I dotyczy to nie tylko osób bezpośrednio zaangażowanych w kradzież, ale często ich rodzin i sąsiadów. Stawiamy na bezpieczeństwo i przestrzegamy przed konsekwencjami. Stąd prowadzimy tak kompleksowe i rozbudowane działania prewencyjne i kontrolne – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes Taurona Dystrybucja.
Potwierdzają to liczby. W ostatnich latach firma prowadziła na dużą skalę działania kontrolne. W 2016 r. ponad 85 tysięcy przeprowadzonych kontroli wykazało ponad 6 tysięcy przypadków nielegalnego poboru energii. Rok wcześniej prawie 90 tysięcy kontroli przyniosło w efekcie wykrycie ponad 7 tysięcy nielegalnych podłączeń.
– W tym roku zrealizujemy wspólne szkolenia dla Policji, zarządców nieruchomości i pracowników Taurona. Mamy przygotowane materiały edukacyjne pokazujące z jednej strony zagrożenia związane z nielegalnym poborem energii, z drugiej mówią i przestrzegają przed konsekwencjami kradzieży prądu. Oprócz tego trwają prace nad filmem pokazującym zagrożenia związane z kradzieżą energii elektrycznej – podsumowuje plany kolejnych działań Marcin Marzyński z Biura Komunikacji Taurona Dystrybucja.
Nielegalny pobór energii jest przestępstwem podlegającym karze pozbawienia wolności do 5 lat. Trzeba o tym mówić współpracując również z innymi służbami.
Leszek Wojtachnio, Dyrektor ds. Technicznych w Tauronie Dystrybucja Pomiary, odpowiedzialny za zwalczanie nielegalnych podłączeń podsumowuje:
Krok po kroku rozwijamy narzędzia do wykrywania i zwalczania kradzieży energii. Dużym wsparciem w procesie likwidowania niebezpiecznych, nielegalnych podłączeń są klienci, którzy zaniepokojeni podejrzanymi instalacjami proszą o ich sprawdzenie. Każde zgłoszenie jest sprawdzane a osoba, która go zgłosi pozostaje anonimowa.
W firmie od lat działa Telefon Bezpieczeństwa – Linia Antykradzieżowa 801 444 606. Można dzwonić pod ten numer i podzielić się swoimi podejrzeniami związanymi z zauważonymi przeróbkami i prowizorkami. Jak zapewnia Tauron wszystkie zgłoszenia są wnikliwie sprawdzane. Pracownicy Taurona posiadają upoważnienie do przeprowadzenia czynności kontrolnych oraz legitymację służbową pracowników. Na każdym upoważnieniu wydanym przez firmę znajduje się imienna pieczątka z podpisem oraz numerem kontaktowym do osoby wystawiającej upoważnienie.W przypadku wątpliwości, można sprawdzić tożsamość kontrolujących dzwoniąc do Telefonicznej Obsługi Klienta pod numer 32 606 0 606.
Tauron/CIRE.pl