Tauron buduje farmę wiatrową na Śląsku

3 marca 2023, 15:45 Alert

Tauron rusza z budową swojej pierwszej farmy wiatrowej na Śląsku. Powstanie ona w pobliżu Raciborza i będzie się składać z 15 turbin o łącznej mocy 33 MW.

Źródło: Tauron
Źródło: Tauron

Tauron postawi farmę wiatrową w Gamowie, niedaleko Raciborza. Pierwsze ekipy przygotowują już teren pod budowę wiatraków. Będzie to pierwsza tego typu instalacja Taurona na Śląsku, który posiada łącznie 11 lądowych farm wiatrowych w Polsce.

– Przyspieszamy realizację założeń Zielonego Zwrotu Taurona, skokowo zwiększając moce zainstalowane w zielonych aktywach. Inwestujemy nie tylko w farmy wiatrowe, ale też fotowoltaiczne. Poza projektem w Raciborzu w budowie mamy jeszcze trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 110 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Firma podaje, że inwestycja w okolicach Raciborza obejmuje budowę farmy wiatrowej o łącznej mocy 33 MW. Składać będzie się na nią 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku. Aktualnie na miejscu trwają prace przygotowawcze, a pierwsza wyprodukowana z instalacji energia popłynie w połowie 2024 roku i pokryje zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych.

Obecnie Tauron dysponuje jedenastoma farmami wiatrowymi, tj.: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarza 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.

Tauron/Jędrzej Stachura

Tauron i Rafako nie doszły do porozumienia, a termin ugody tuż tuż