Tauron uruchamia drugą ścianę wydobywczą w Zakładzie Górniczym Brzeszcze

27 czerwca 2016, 14:30 Alert

(Tauron)

Wydobycie na poziomie 5 tys. ton na dobę i zasoby węgla szacowane na 400 tys. ton. To podstawowe parametry ściany, którą Tauron uruchomił właśnie w Zakładzie Górniczym Brzeszcze.

Ściana zazbrojona została sekcjami obudowy zmechanizowanej pozyskanymi z ZG Sobieski, dzięki czemu wykorzystano efekt synergii w obszarze Wydobycie Grupy Tauron. Jak podkreśla spółka uruchomienie ściany to kamień milowy w drodze do odbudowania pełnej zdolności wydobywczej kopalni.

– Uruchomienie kolejnej ściany w Brzeszczach to konsekwentna realizacja naszych planów biznesowych. Inwestycja powinna z jednej strony podnieść efektywność kopalni i doprowadzić ją do rentowności już w 2017 roku, a z drugiej zapewnić Tauronowi dostęp do węgla kamiennego o pożądanych przez nasze moce wytwórcze parametrach. – mówi Zdzisław Filip, prezes Taurona Wydobycie.

według informacji spółki dzięki nabyciu kopalni Brzeszcze oraz późniejszym inwestycjom zakłady wydobywcze Taurona będą mogły pokrywały nawet 70 proc. zapotrzebowania na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu.

– Biorąc pod uwagę sytuację rynkową, wyjątkowo niskie ceny węgla kamiennego na rynkach krajowych i w portach ARA, trzeba zaznaczyć, że zakłady wydobywcze Taurona radzą sobie w tej rzeczywistości nie najgorzej. Stawiamy na dostosowanie produkcji naszych sortymentów do oczekiwań odbiorców – dodaje Zdzisław Filip.
Tauron przejął Zakład Górniczy Brzeszcze od Spółki Restrukturyzacji Kopalń z końcem grudnia 2015 r., a już w kwietniu bieżącego roku oddano do użytku pierwszą ścianę wydobywczą. Planowane do wydobycia z niej zasoby węgla wynoszą 643 tys. ton. Jej zdolność produkcyjna szacowana jest na poziomie około 4 tys. ton węgla handlowego na dobę. Pokład charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowymi tj. wysoką wartością opałową oraz bardzo niską zawartością siarki (poniżej 0,5 proc.).

– Początki były trudne. Przejmując Brzeszcze, Tauron musiał zwrócić udzieloną wcześniej kopalni przez budżet państwa pomoc publiczną oraz sprawnie przeprowadzić konieczny program inwestycyjny. Nasze analizy wskazują jednak, że mądre inwestycje, które pozwolą na zwiększenie wydobycia do poziomu 1,8 mln ton rocznie, powinny doprowadzić zakład do rentowności – wyjaśnia Marek Wadowski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. finansów .

W holdingu prowadzone są działania, które doprowadzą do włączenia ZG Brzeszcze w struktury Tauron Wydobycie, do którego należą już kopalnia Janina w Libiążu oraz Sobieski w Jaworznie.