Tauron wybrał partnera do wykorzystania technologii blockchain

25 stycznia 2019, 07:15 Alert

Tauron wybrał firmę, która pomoże mu zbudować system rozliczeń w ramach usługi ładowania aut elektrycznych bazujący na technologii blockchain – czytamy w “Pulsie Biznesu”.

fot. Tauron

W ramach programu Pilot Maker Elektro ScaleUp (PMES) Tauron zdecydował się na współpracę z firmą MC2 Energy, start-upem stworzony przez byłą minister cyfryzacji Annę Streżyńską,

– Dostrzegamy tu potencjał automatyzowania wielu procesów: od rozliczeń prosumenta przez zarządzanie dostawami prądu po śledzenie źródeł pochodzenia energii – powiedział cytowany przez PB Jarosław Broda, wiceprezes Taurona, odnosząc się do technologii blockchain.

Projekt dotyczący ładowarek do aut elektrycznych zostanie sfinansowany w ramach Pilot Maker Elektro ScaleUp i otrzyma 550 tys. zł dotacji z funduszy europejskich. Jego celem jest wdrożenie 23 innowacji dla elektromobilności.
– Prace potrwają pół roku i zakończą się powstaniem projektu, co do którego Tauron podejmie decyzję: rozwijać na dużą skalę czy odłożyć na półkę. Nasza koncepcja zakłada automatyzację dostaw i rozliczeń pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu ładowania: dostawcą energii, właścicielem gruntu, właścicielem ładowarki, operatorem ładowarki, operatorem płatności etc. – powiedziała cytowana przez PB Anna Streżyńska.

Anna Streżyńska założyła firmę MC2 po odejściu z Ministerstwa Cyfryzacji, wraz z kilkoma jego byłymi pracownikami. Obecnie zatrudnia ok. 25 osób, głównie programistów. W grudniu ubiegłego roku poprzez platformę Beesfund Streżyńska sprzedała akcje i zebrała na rozwój swojej firmy prawie 700 tys. zł.

CIRE.pl/Puls Biznesu