AlertEnergetykaOZE

Tauron wybuduje kolejną farmę wiatrową

fot. Pixabay

Tauron kupił projekt farmy wiatrowej „Majewo” zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim. Nowa inwestycja będzie mieć moc 6 MW, a pierwsza energia elektryczna popłynie z niej w czerwcu 2022 roku. Będzie to 11. farma wiatrowa koncernu. 

Kolejna inwestycja OZE Tauronu

Tauron przejął spółkę Polpower, posiadającą projekt budowlany farmy wiatrowej Majewo, zlokalizowanej w gminie Milejewo, w powiecie elbląskim, w woj. warmińsko-mazurskim. Zgodnie z planem budowa inwestycji rozpocznie się w lipcu. Projekt zakłada uruchomienie trzech turbin wiatrowych o łącznej mocy 6 MW. Pierwsza energia wytworzona przez tę farmę zostanie wprowadzona do sieci w czerwcu 2022 roku. Energia produkowana na farmie zaspokoi rocznie zapotrzebowanie około 5 tysięcy gospodarstw domowych.

Rozwój nowych mocy wiatrowych na lądzie to jeden z priorytetów inwestycyjnych Taurona w najbliższych latach. Sytuacja na rynku energii m.in. wysokie ceny emisji CO2 powoduje, że musimy zdynamizować Zielony Zwrot. Zakup projektów farm wiatrowych z pozwoleniami na budowę to istotne narzędzie w realizacji naszych planów – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia. – W ramach transakcji Tauron ma zagwarantowaną również dostawę turbin oraz budowę całości infrastruktury technicznej farmy – dodaje Topolski.

Aktualnie Tauron dysponuje dziewięcioma farmami, tj. Farmą Wiatrową Zagórze, FW Wicko, FW Marszewo, FW Lipniki, FW Śniatowo, FW Mogilno, FW Inowrocław, FW Dobrzyń, FW Gołdap, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. W ubiegłym roku farmy wiatrowe Taurona dostarczyły około 970 GWh energii elektrycznej, co oznacza 40 procent wzrost produkcji wobec 2019 roku.

Ponadto, firma rozpoczęła w lutym budowę kolejnej farmy wiatrowej o mocy 30 MW zlokalizowanej w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim. Realizacja inwestycji przebiega zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Aktualnie prowadzone są roboty związane z budową infrastruktury elektroenergetycznej. Montaż turbin planowany jest w pierwszym kwartale przyszłego roku, a energia z budowanych tam 15 turbin popłynie w połowie 2022 roku.

Tauron

Efektywność energetyczna na co dzień? Czy to możliwe?


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X