AlertEnergetykaInnowacjeWęgiel. energetyka węglowa

Nowa inwestycja Tauronu Wydobycie poprawi jakość paliw grzewczych

Fot. Tauron Wydobycie

Fot. Tauron Wydobycie

Jeszcze w tym roku Tauron Wydobycie uruchomi nowoczesny kompleks technologiczny umożliwiający produkcję najlepszych jakościowo paliw węglowych m.in. do produkcji ekologicznych produktów grzewczych.

Celem inwestycji jest zwiększenie wydajności Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie, tj. zwiększenie produkcji sortymentów średnich tj. Groszek i Jaret oraz poprawa parametrów jakościowych produktów w dostosowaniu do obiektywnych warunków funkcjonowania na rynku z zachowaniem obecnych norm jakościowych, obowiązujących w Polsce. Projekt jest realizowany od 2016 roku, a nakłady inwestycyjne wynoszą łącznie ponad 20 mln zł.

– Stawiamy na dokończenie inwestycji, które poprawią jakość produkowanych paliw węglowych oraz podniosą wydajność i efektywność naszych zakładów górniczych – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie. – Modernizowany kompleks produkcyjny w ZG Sobieski to rozwiązanie z zakresu automatyzacji, które wzbogaca i przetwarza surowy urobek na produkty handlowe o wyższej wartości rynkowej i bardziej przyjazne środowisku – podkreśla prezes.

Wzbogacanie jest jedną z operacji technologicznych Zakładu Przeróbczego, dzięki której z urobku uzyskuje się określone sortymenty węgla o żądanej jakości, bądź sortymenty posiadające określone własności techniczne i technologiczne związane z jego dalszym wykorzystaniem.

W celu poprawy procesu wzbogacania węgla oraz optymalizacji kosztów przeróbki węgla niezbędna jest zmiana procesu technologicznego z procesu dwuproduktowego wzbogacania na wzbogacanie trójproduktowe przy równoczesnym poprawieniu skuteczności procesu rozdziału.

Zadania, które wchodzą w skład projektu koncentrują się w głównej mierze na modernizacji maszyn i urządzeń służących do przygotowania węgla surowego oraz jego wzbogacania, jak również urządzeń odpowiadających za odwodnienie wyprodukowanego koncentratu. Inwestycja pozwoli na wydzielenie ziaren przerostu w procesie wzbogacania w osadzarce miałowej, a następnie ich skierowanie do powtórnego wzbogacenia w trzecim stopniu poprzez układy kruszarek, przesiewaczy i taśmociągów.

Jednym z zadań projektu była modernizacja węzła technologicznego produkcji sortymentu Jaret, który jest jednym z ważniejszych produktów ZG Sobieski z uwagi na fakt, że coraz większa grupa odbiorców indywidualnych dostosowuje swoje przydomowe kotły do spalania tzw. ekogroszków.

– Dzięki kompleksowemu podejściu, poprawie technologii wzbogacania i realizacji wszystkich zaplanowanych działań unowocześniliśmy kluczowe węzły technologiczne zakładu przeróbki węgla, co umożliwi otrzymywanie produktu odznaczającego się lepszymi parametrami jakościowymi dostosowanymi do potrzeb odbiorców – podsumowuje prezes Tomasz Cudny.

Online dla przedsiębiorców

Tauron Wydobycie rozszerzył segmenty sprzedaży ekogroszków w kanale internetowym. Sklep internetowy https://tauron.pl/ekogroszek, umożliwia dokonywanie zakupów przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Klientom biznesowym oferowane są w sklepie dodatkowe usługi, takie jak Serwisant Węglowy 24 – serwis instalacji grzewczej oraz Gwarancja Korzystnej Ceny, czyli rabat na przyszłe zakupy.

Paliwa ekologiczne Tauron Ekogroszek i Ekogroszek JARET plus dostępne są wraz z usługą kurierską lub z możliwością odbioru własnego w punkcie sprzedaży, zlokalizowanym w Jaworznie. Węgiel oferowany jest na paletach 800 kg, zawierających 40 worków po 20 kg.

CIRE.pl


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Katastrofa węgla kamiennego w Polsce

Likwidacja polskiego górnictwa węgla kamiennego jest sprawą niezręczną dla polskiego rządu, który pełni funkcje właścicielskie w tej branży. Wynika to...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Udostępnij:

Facebook X X X