W artykule opublikowanym w dzisiejszej „Rzeczpospolitej” Tauron zwrócił uwagę, że tworzenie nowoczesnej, niskoemisyjnej energetyki jest możliwe z wykorzystaniem węgla kamiennego ze Śląska.
Grupa zwróciła uwagę, że realizując założenia strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju i Programu dla Śląska, wpisując się jednocześnie w politykę gospodarczą rządu, z sukcesem działa na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. W tym zakresie spółka realizuje program inwestycyjny w strategicznie ważnym dla energetyki regionie, jakim jest Śląsk, wzmacniając go jednocześnie gospodarczo.
– Tworzenie nowoczesnej, niskoemisyjnej energetyki jest możliwe z wykorzystaniem węgla kamiennego ze Śląska – powiedział cytowany przez „Rzeczpospolitą” prezes Taurona Filip Grzegorczyk.
Na Śląsku Tauron realizuje swój kluczowy projekt inwestycyjny, czyli budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW Jaworznie. Prowadzi także inwestycje w swoich trzech kopalniach i przygotowuje m.in. budowę nowego szybu w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie.
W ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji, prawdopodobnie największego w skali regionu przedsięwzięcia tego rodzaju, do 2022 roku spółka Tauron Ciepło rozbuduje infrastrukturę ciepła sieciowego i planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej w ośmiu miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej objętych niską emisją, tj. w Będzinie, Chorzowie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu i w Świętochłowicach. Dzięki budowie lub modernizacji sieci ciepłowniczych w ramach programu powstanie ponad 100 km nowoczesnych sieci preizolowanych – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Rzeczpospolita/CIRE.PL